Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračná snímka FreeDigitalPhotos.net
13. apríla 2015 15:45 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusko neplánuje po roku 2019 exportovať plyn cez Ukrajinu

Približne 40 % dodávok ruského zemného plynu na európske trhy prechádza územím Ukrajiny, platnosť zmluvy medzi Moskvou a Kyjevom o tranzite sa skončí v roku 2019.

Rusko neplánuje predĺžiť kontrakt o tranzite plynu cez ukrajinské územie po tom, ako sa platnosť terajšej zmluvy v roku 2019 skončí. Informovali o tom v pondelok ruské spravodajské agentúry, ktoré citovali ministra energetiky Alexandra Novaka. Moskva a Kyjev podpísali kontrakt o tranzite plynu v roku 2009 a jeho platnosť vyprší v roku 2019.

Približne 40 % dodávok ruského zemného plynu na európske trhy prechádza územím Ukrajiny. Moskva však export cez ukrajinské teritórium redukuje. Alexej Miller, šéf Gazpromu, ktorý je najväčšou ruskou plynárenskou firmou, varoval Európsku úniu pred krokmi, ktoré by blokovali plány Moskvy obchádzať Ukrajinu pri tranzite plynu do Európy. „Ak niekto uvažuje o zablokovaní Tureckého prúdu, je to veľmi vážna chyba. Po prvé, tieto objemy plynu môžu ísť na iné trhy. Po druhé, v prípade nutnosti si môžeme urobiť prestávku,“ povedal Miller na konferencii v Berlíne.

Rusko presadzuje plány na výstavbu plynovodu smerujúceho cez Čierne more do Turecka, takzvaného Tureckého prúdu. Tento plynovod by potom mal pokračovať ďalej do Grécka. Tento zámer je v súlade s plánmi Moskvy neexportovať plyn od roku 2019 cez Ukrajinu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame