Rusko neočakáva žiadosti o kompenzácie za South Stream

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn plynovod South Stream
Ilustračné foto SITA

S niektorými partnermi v projekte Rusko diskutuje o právnych aspektoch zrušenia výstavby plynovodu, s požiadavkami o vyplatenie finančných kompenzácií nepočíta, uviedol minister energetiky Alexander Novak.

Právne aspekty zrušenia výstavby plynovodu Južný prúd (South Stream) sú predmetom diskusií s niektorými partnermi v projekte, Rusko však neočakáva, že bude čeliť požiadavkám na vyplatenie finančných kompenzácií. Uviedol to v pondelok ruský minister energetiky Alexander Novak. Moskva začiatkom decembra zastavila projekt, keď jeho pokračovanie označil ruský prezident Vladimir Putin za nemožné pre negatívny postoj Európskej únie. Na vytvorení plynového uzla pre južnú Európu chce Rusko spolupracovať s Tureckom.

„Chápeme, že krajiny, cez ktoré mal plynovod prechádzať, očakávali investičné projekty a tvorbu pracovných miest, rast daňových príjmov,“ povedal Novak pre denník Kommersant. Moskva disponuje štúdiou o právnych aspektoch medzivládnych dohôd podpísaných v rokoch 2008 a 2009, ktoré sa týkajú projektu a požiadavky na vyplatenie kompenzácií neočakáva, dodal Novak bez bližších podrobností.

Plynovod Južný prúd mal dopravovať ruský zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy a obísť pritom Ukrajinu. Mal však problémy s financovaním, keď zahraničné banky zaujali opatrný postoj pre sankcie EÚ voči Rusku. Projekt mal podľa odhadov stáť 40 mld. USD. Južný prúd tiež nevyhovoval európskej legislatíve, ktorá bráni energetickým firmám vlastniť prepravné trasy, ak ich používajú na prepravu vlastného plynu. K výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. Bulharsko počas leta oznámilo, že práce na svojej časti plynovodu zastavuje dovtedy, kým sa nevyjasní súlad projektu s právom Európskej únie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať