Rusko naznačilo ochotu obmedziť ťažbu ropy

24. októbra 2016 11:07
SITA

Ruský minister energetiky Alexander Novak v Saudskej Arábii naznačil, že krajina by po vzore kartelu OPEC mohla obmedziť ťažbu ropy.

ropa ťažba
Ilustračné foto pixaby.com

Rusko sa môže pripojiť k úsiliu Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorá sa obmedzením produkcie snaží stabilizovať globálne trhy s komoditou. Po stretnutí so svojím saudským rezortným kolegom to naznačil v nedeľu ruský minister energetiky Alexander Novak. Témou rozhovorov v metropole Saudskej Arábie Rijád bola aj možnosť obmedzenia ťažby v Rusku a ďalších krajinách, ktoré nie sú členmi ropného kartelu, uviedol minister vo vyhlásení.

Chcú obmedziť nestabilitu

„V najbližších mesiacoch potrebujeme stabilizovať trh, a tým povzbudiť návrat investícií a obmedziť nestabilitu,“ uviedol Novak bez konkrétnejších údajov. Snahu „obnoviť rovnováhu“ na globálnych trhoch podporil aj saudský minister ropného priemyslu Chálid al-Falíh.

Členské štáty OPEC sa minulý mesiac dohodli na obmedzení ťažby o 32,5 mil. až 33 mil. barelov denne. Cieľom je zmenšiť globálne prebytky, ktorý tlačia ceny smerom nadol už viac ako dva roky. Podľa ropného kartelu by k stabilizáciu trhov obmedzením ťažby mali prispieť aj nečlenské štáty vrátane Ruska.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?