Rusko nateraz spokojné s vývojom cien ropy

13. mája 2015 13:51

Ceny ropy sú v súčasnosti podľa námestníka ruského ministra energetiky Kirilla Molodcova v rámci pásma 65 až 70 USD za barel, ktoré Moskva predpovedala.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Ruskú vládu v súčasnosti menej znepokojuje vývoj cien ropy po tom, ako sa dostali nad úroveň 65 USD za barel. Naznačuje to stredajšie vyhlásenie námestníka ruského ministra energetiky Kirilla Molodcova, ktorý uviedol, že terajšia cena ropy je v rámci pásma, ktoré Moskva prognózovala.

„Pozrite sa na prognózy, ktoré sme vypracovali. Pochopíte, že sme v rámci cenového koridoru, ktorý sme predpovedali,“ povedal Molodcov. Ruský minister energetiky Alexander Novak uviedol, že ceny ropy by sa mohli zvýšiť na úroveň 65 až 70 USD za barel do konca tohto roka. Zároveň konštatoval, že už cena ropy vo výške 60 USD za barel je pre ruských producentov postačujúca.

V stredu sa cena júnových dodávok severomorskej ropy Brent zvýšila o 0,66 USD na úroveň 67,52 USD za barel. Stále sa však nachádzala 40 % pod úrovňou 115 USD za barel, na ktorej kulminovala v júni minulého roka.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?