Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP
9. júla 2014 11:17 PlynAktuality od SITASITA

Rusko má obavy o bezpečnosť dodávok plynu pre Európu

Rusko na základe vlastných skúseností vie, že na jeseň a v zime, kedy sú zásoby plynu na Ukrajine nízke, ho budú kradnúť, tvrdí Sergej Ivanov, vedúci kancelárie ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ukrajina nebude mať na jeseň dostatok zemného plynu pre vlastnú spotrebu a je pravdepodobné, že začne „kradnúť“ ruský plyn určený pre európskych odberateľov. Vyhlásil to v stredu Sergej Ivanov, vedúci kancelárie ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusko minulý mesiac zastavilo Ukrajine dodávky plynu po tom, čo Kyjev v stanovenej lehote nezaplatil dlh za odobratý plyn. Ten podľa ruského plynárenského monopolu Gazprom predstavuje 5,3 mld. USD.

„Rusko na základe vlastných skúseností vie, že na jeseň a v zime, kedy sú zásoby plynu na Ukrajine nízke, ho budú, prepáčte mi to vyjadrenie, kradnúť,“ povedal Ivanov podľa agentúry Interfax.

Ukrajina: Takýto plyn nechceme

Na tieto Ivanovove slová nenechala ukrajinská reakcia dlho čakať. Ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan totiž v stredu vyhlásil, že Ukrajina nemá záujem o ruský plyn, ktorý prechádza cez jej územie ďalej do Európy. Odmietol tým tvrdenia Kremľa, že Ukrajina môže nelegálne odčerpávať plyn určený pre európskych odberateľov, ak nebude mat dostatočné zásoby pre vlastnú spotrebu. „Takýto plyn teraz neodoberáme a ani nemáme v pláne ho odoberať,“ uviedol podľa agentúry Reuters Prodan.

Ukrajina je od Ruska závislá pri pokrývaní viac ako polovice svojej spotreby plynu. Cez krajinu sa zároveň prepravuje viac ako polovica ruských dodávok plynu do Európskej únie, ktorá nákupom od Gazpromu pokrýva približne 30 % svojich potrieb. Predchádzajúce spory medzi Moskvou a Kyjevom viedli k narušeniu dodávok európskym zákazníkom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame