Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Ilustračné foto SITA/AP
25. septembra 2015 12:41 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusko dalo Ukrajine cenovú ponuku na plyn

Dekrét, ktorý podpísal ruský premiér Dmitrij Medvedev, konštatuje, že cena pre Kyjev je stanovená na úrovni, ktorá sa rovná cenám pre členské štáty Európskej únie susediace s Ukrajinou.

Ruský premiér Dmitrij Medvedev podpísal dekrét, ktorým stanovil cenu zemného plynu pre susednú Ukrajinu. Dekrét podpísal tesne pred piatkovým rokovaním medzi oboma krajinami v Bruseli o takzvanom zimnom balíčku pre dodávky plynu na Ukrajinu. V dekréte sa konštatuje, že cena pre Kyjev je stanovená na úrovni, ktorá sa rovná cenám pre členské štáty Európskej únie susediace s Ukrajinou. Konkrétnu sumu však Rusko nezverejnilo. Platnosť chystaného balíčka je na obdobie od 1. októbra do 31. decembra.

Ukrajina pred rokovaniami uviedla, že akceptovateľná cena pre dodávky plynu z Ruska je 220 USD za tisíc kubických metrov. Podľa Ruska je primeranejšia cena 250 USD za tisíc kubických metrov. Ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčyšyn sa vyjadril, že cena na ktorej sa Kyjev a Moskva dohodli ešte v roku 2009, a to 252 USD za tisíc kubických metrov, už neodzrkadľuje situáciu na trhu.

K 14. septembru mala Ukrajina vytvorené rezervy plynu na zimné obdobie v objeme 15 mld. kubických metrov a pokračovala v ich zvyšovaní tempom 49 mil. kubických metrov denne. Uviedla to minulý týždeň ukrajinská spoločnosť Ukrtransgaz, ktorá má monopol na prepravu plynu po území Ukrajiny.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies