Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rusko prezident Vladimír Putin
Ruský prezident Vladimír Putin SITA/AP
20. mája 2014 12:02 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusko-čínsky kontrakt o dodávkach plynu zatiaľ neuzavreli

Podľa hovorcu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý začal v utorok dvojdňovú návštevu Číny, v rozhovoroch nastal významný pokrok, zatiaľ však chýba dohoda na cene.

Ruský plyn určený pre čínskych odberateľov by mohol byť v Rusku oslobodený od ťažobných poplatkov. Navrhuje to ruská štátna spoločnosť Rosnefť, ktorá je najväčším producentom ropy v krajine. Peking zase podľa agentúry Reuters uvažuje o zrušení dovozných ciel na ruský plyn. Moskva a Peking sa zatiaľ nedohodli na podmienkach kontraktu na dodávky ruského plynu. Podľa hovorcu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý začal v utorok dvojdňovú návštevu Číny, v rozhovoroch nastal významný pokrok, zatiaľ však chýba dohoda na cene. „Hovoríme o ložiskách, ktoré budú zdrojom dodávok plynu pre čínsky trh. To je veľmi rozumný a hodnotný návrh, ktorý sa môže stať základom kompromisu,“ povedal v utorok počas návštevy Číny generálny riaditeľ Rosnefťu Igor Sečin.

Ruský plynárenský gigant Gazprom a Čínska štátna ropná spoločnosť (CNPC) rokujú o podmienkach 30-ročného kontraktu na dodávky ruského plynu s predpokladaným objemom 38 mld. kubických metrov plynu ročne. Analytici kontrakt oceňujú na zhruba 400 mld. USD. Čínske štátne média v pondelok citovali Putina, podľa ktorého sa rokovania o plynovom kontrakte nachádzajú v „záverečnej fáze“.

Dohoda s Čínou by znížila závislosť Gazpromu na Európe, kde dovozy z Ruska pokrývajú zhruba tretinu spotreby plynu. Viaznuce rokovania s Pekingom chce Moskva urýchliť aj v snahe zmierniť dopady západných sankcií, ktoré vyvolalo obsadenie ukrajinského regiónu Krym Ruskom. Zhruba polovica dodávok ruského plynu odberateľom v Európe prechádza cez Ukrajinu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame