Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rusko-čínsky kontrakt o dodávkach plynu zatiaľ neuzavreli

Rusko prezident Vladimír Putin
Ruský prezident Vladimír Putin SITA/AP

Podľa hovorcu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý začal v utorok dvojdňovú návštevu Číny, v rozhovoroch nastal významný pokrok, zatiaľ však chýba dohoda na cene.

Ruský plyn určený pre čínskych odberateľov by mohol byť v Rusku oslobodený od ťažobných poplatkov. Navrhuje to ruská štátna spoločnosť Rosnefť, ktorá je najväčším producentom ropy v krajine. Peking zase podľa agentúry Reuters uvažuje o zrušení dovozných ciel na ruský plyn. Moskva a Peking sa zatiaľ nedohodli na podmienkach kontraktu na dodávky ruského plynu. Podľa hovorcu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý začal v utorok dvojdňovú návštevu Číny, v rozhovoroch nastal významný pokrok, zatiaľ však chýba dohoda na cene. „Hovoríme o ložiskách, ktoré budú zdrojom dodávok plynu pre čínsky trh. To je veľmi rozumný a hodnotný návrh, ktorý sa môže stať základom kompromisu,“ povedal v utorok počas návštevy Číny generálny riaditeľ Rosnefťu Igor Sečin.

Ruský plynárenský gigant Gazprom a Čínska štátna ropná spoločnosť (CNPC) rokujú o podmienkach 30-ročného kontraktu na dodávky ruského plynu s predpokladaným objemom 38 mld. kubických metrov plynu ročne. Analytici kontrakt oceňujú na zhruba 400 mld. USD. Čínske štátne média v pondelok citovali Putina, podľa ktorého sa rokovania o plynovom kontrakte nachádzajú v „záverečnej fáze“.

Dohoda s Čínou by znížila závislosť Gazpromu na Európe, kde dovozy z Ruska pokrývajú zhruba tretinu spotreby plynu. Viaznuce rokovania s Pekingom chce Moskva urýchliť aj v snahe zmierniť dopady západných sankcií, ktoré vyvolalo obsadenie ukrajinského regiónu Krym Ruskom. Zhruba polovica dodávok ruského plynu odberateľom v Európe prechádza cez Ukrajinu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 20. mája 2014 12:02

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...