Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa
Ilustračné foto eni.it
31. decembra 2015 14:46 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

Rusko chce viac privatizovať, v hre je aj Rosnefť

Zrýchlenie privatizácie je alternatívou k zvyšovaniu daní a čerpaniu rozpočtových rezerv.

Cieľom Ruska je v roku 2016 získať z privatizácie 1 bil. ruských rubľov (RUB). Vo štvrtok to uviedol ruský minister financií Anton Siluanov. Signalizuje tak, že Rusko mieni zrýchliť predaj aktív. Negatívny vývoj ekonomiky znamená, že vláda má čoraz väčšie problémy s hotovosťou. Pod nepriaznivý vývoj sa podpisuje nízka cena ropy, ale aj sankcie pre konflikt na Ukrajine a nepriaznivá situácia na trhu práce. Zrýchlenie privatizácie je alternatívou k zvyšovaniu daní a čerpaniu rozpočtových rezerv. „Budúci rok významne zmeníme postoj k privatizácii,“ vyhlásil Siluanov pre televíznu stanicu Rossiya-24.

V hre je Rosnefť a možno aj Bašnefť

Podľa jeho slov je na privatizáciu pripravená spoločnosť Rosnefť. Rusko avizovalo v roku 2013 predaj balíka 19,5 % akcií firmy. Pred rokom vláda plány potvrdila. Štát v súčasnosti vlastní 69,5 % akcií firmy Rosnefť. V súvislosti s menšou firmou Bašnefť, ktorá sa minulý rok stala štátnou, sa podľa ministra taktiež uvažuje o privatizácii.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame