Rusko chce uskladniť v Maďarsku viac plynu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plyn Gajary Báden plynovod zásobník
SITA

Vytvorenie regionálneho centra pre distribúciu ruského zemného plynu je v maďarskom záujme, tvrdí ruský veľvyslanec v Maďarsku Vladimir Sergejev.

Maďarsko by malo slúžiť ako strategický uzol pre distribúciu zemného plynu z Ruska do strednej Európy. Uviedol to v pondelok ruský veľvyslanec v Maďarsku Vladimir Sergejev. Maďarsko má obrovské zásobníky plynu s kapacitou takmer 6 mld. kubických metrov a záujmom krajiny je, aby vytvorila regionálne distribučné centrum, povedal pre denník Napi Gazdaság. „Veríme, že (maďarský) distribučný uzol by sa mal v dohľadnej budúcnosti napĺňať najmä ruským plynom,“ citoval denník veľvyslanca. „Úspech tohto projektu by spoluprácu oboch krajín v energetike posunul na bezprecedentnú úroveň obojstranne výhodného strategického partnerstva,“ dodal Sergejev.

Maďarský premiér Viktor Orbán minulý mesiac po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vyhlásil, že si želá, aby ruská spoločnosť Gazprom zvýšila objem plynu v maďarských podzemných zásobníkoch na 3 mld. kubických metrov z vlaňajšej úrovne zhruba 700 mil. metrov kubických. V prospech posilnenia úlohy Maďarska pri skladovaní ruského plynu sa vyslovil aj Putin. Kritici upozorňujú, že Budapešť upevňuje vzťahy s Ruskom v čase, kedy sa Európska únia vystupňovaním tlaku voči Moskve snaží zabrániť prehĺbeniu krízy na Ukrajine.

Maďarsko, ktoré je závislé na dovoze plynu z Ruska, sa už s ruskou spoločnosťou Rosatom dohodlo na spolupráci pri výstavbe dvoch blokov jadrovej elektrárne Paks. Financovanie projektu má zabezpečiť najmä zvýhodnený úver z Ruska vo výške 10 mld. eur. Ruský veľvyslanec v pondelok uviedol, že úver nie je ohrozený napriek tomu, že rozpočtové príjmy Moskvy klesli v dôsledku nízkych cien ropy a západných sankcií.

Podľa zdrojov agentúry Reuters projekt narazil na výhrady Európskej komisie (EK), keď podporila námietku agentúry Euratom proti plánu, aby palivo pre nové reaktory elektrárne Paks dodávala Moskva. Maďarský vládny hovorca tento mesiac potvrdil, že Euratom sa snaží o zmeny v kontrakte o dodávkach paliva elektrárni Paks, aby v budúcnosti pre ňu mohli palivo dodávať aj iní ako ruskí producenti. Tvrdenia, že Brusel rozšírenie elektrárne sovietskeho typu „zablokoval“, však odmietol. Podpredseda Európskej komisie zodpovedný za energetickú úniu Maroš Šefčovič situáciu nekomentoval. Odvolal sa pritom na dohodu s maďarskými predstaviteľmi, že táto problematika sa bude považovať za dôvernú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia