Rusko chce pomôcť Grécku priamymi dodávkami

13. júla 2015 8:14
Autor: SITA

Ruský minister pre energetiku Alexander Novak uviedol, že Rusko zvažuje možnosť organizovania priamych dodávok energie do Grécka.

Rusko prezident Vladimír Putin
Ruský prezident Vladimír Putin SITA/AP

Rusko má v úmysle podporovať hospodárske zotavenie Grécka rozšírením spolupráce v energetickom sektore. Ruský minister pre energetiku Alexander Novak to vyhlásil v nedeľu. Novak uviedol, že Rusko zvažuje možnosť organizovania priamych dodávok energie do Grécka. Zároveň vyjadril nádej, že dohoda v tejto oblasti by sa mohla zrodiť počas niekoľkých nasledujúcich týždňov. Grécko v súčasnosti kupuje ruský plyn prepravovaný cez Ukrajinu a Balkán. Grécko taktiež získava ruskú ropu z Čierneho mora.

Ešte v piatok ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že Grécko nepožiadalo Rusko o pomoc pri prekonávaní svojich dlhových problémov. „(Premiér) Tsipras sa na nás neobrátil s tým, že potrebuje pomoc,“ vyhlásil Putin. „Dúfame, že kríza sa v blízkej budúcnosti vyrieši,“ dodal. Putin v podstate obhajoval pozíciu premiéra Tsiprasa, keďže sa pýtal, prečo Európska komisia nezasiahla už skôr, teda v čase, keď sa problémy Grécka hromadili. „Samozrejme, môžeme obviňovať Grékov zo všetkého, kde bola ale Európska komisia, keď sa porušovali jej pravidlá? Prečo neurobila korekcie hospodárskej agendy v prípade predchádzajúcich gréckych vlád?“ uviedol Putin.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?