Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
2. októbra 2015 13:39 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusko chce aspoň dve trasy plynovodu TurkStream

Ankara zatiaľ udelila licenciu iba pre prvú trasu plynovodu, ktorý má prepravovať 63 mld. kubických metrov plynu ročne do Turecka a južnej Európy.

Rusko žiada licencie pre prinajmenšom dve línie plánovaného plynovodu TurkStream. Povedal to v piatok ruský minister energetiky Alexander Novak. „Ešte sa nerozhodlo, či medzivládna dohoda bude zahŕňať jednu líniu alebo dve či štyri línie,“ povedal Novak novinárom počas stretnutia ministrov energetiky G20 v Istanbule. Licencia je nutná pre každú líniu. „Sme presvedčení, že realizovateľné budú minimálne dve línie. Jedna línia pre tureckých spotrebiteľov a druhá pre južnú Európu,“ povedal ruský minister.

TurkStream by mal prepravovať 63 mld. kubických metrov plynu ročne do Turecka a južnej Európy cez Grécko. Tureckí predstavitelia uviedli, že sporným bodom v rámci rokovaní o plynovode je trvanie Ruska na tom, aby Ankara povolila výstavbu štyroch plánovaných línii. Turecko však zatiaľ udelilo licenciu iba pre prvú trasu. Ďalším problémom je získanie definitívneho podpisu dohody o 10,25-percentnej zľave z ceny plynu, ktorý teraz Turecko nakupuje od Ruska. Turecký minister energetiky Taner Yildiz uviedol, že táto zľava mala byť v platnosti už od januára 2015.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom v treťom kvartáli tohto roka do Európy a Turecka vyviezla 41,4 mld. kubických metrov plynu, čo bol medziročný rast o 23 %. V septembri Gazprom na európsky a turecký trh exportoval 13,3 mld. kubických metrov plynu, čiže o 24 % viac ako v rovnakom mesiaci vlaňajška.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies