Rusko chce aspoň dve trasy plynovodu TurkStream

2. októbra 2015 13:39

Ankara zatiaľ udelila licenciu iba pre prvú trasu plynovodu, ktorý má prepravovať 63 mld. kubických metrov plynu ročne do Turecka a južnej Európy.

Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP

Rusko žiada licencie pre prinajmenšom dve línie plánovaného plynovodu TurkStream. Povedal to v piatok ruský minister energetiky Alexander Novak. „Ešte sa nerozhodlo, či medzivládna dohoda bude zahŕňať jednu líniu alebo dve či štyri línie,“ povedal Novak novinárom počas stretnutia ministrov energetiky G20 v Istanbule. Licencia je nutná pre každú líniu. „Sme presvedčení, že realizovateľné budú minimálne dve línie. Jedna línia pre tureckých spotrebiteľov a druhá pre južnú Európu,“ povedal ruský minister.

TurkStream by mal prepravovať 63 mld. kubických metrov plynu ročne do Turecka a južnej Európy cez Grécko. Tureckí predstavitelia uviedli, že sporným bodom v rámci rokovaní o plynovode je trvanie Ruska na tom, aby Ankara povolila výstavbu štyroch plánovaných línii. Turecko však zatiaľ udelilo licenciu iba pre prvú trasu. Ďalším problémom je získanie definitívneho podpisu dohody o 10,25-percentnej zľave z ceny plynu, ktorý teraz Turecko nakupuje od Ruska. Turecký minister energetiky Taner Yildiz uviedol, že táto zľava mala byť v platnosti už od januára 2015.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom v treťom kvartáli tohto roka do Európy a Turecka vyviezla 41,4 mld. kubických metrov plynu, čo bol medziročný rast o 23 %. V septembri Gazprom na európsky a turecký trh exportoval 13,3 mld. kubických metrov plynu, čiže o 24 % viac ako v rovnakom mesiaci vlaňajška.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?