Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
12. mája 2014 16:32 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusko bude o plyne rokovať, len ak Kyjev uhradí dlh

S cieľom pokračovať v rokovaniach by sa mal uhradiť dlh, povedal námestník ruského ministra energetiky Anatolij Janovskij.

Rusko bude pripravené na ďalšie rokovania s Ukrajinou o dodávkach zemného plynu iba vtedy, keď Kyjev uhradí svoj dlh Moskve za plyn. Povedal to v pondelok námestník ruského ministra energetiky Anatolij Janovskij. „Chceme, aby sa zmluvné záväzky splnili. S cieľom pokračovať v rokovaniach by sa mal uhradiť dlh,“ povedal Janovskij novinárom. Moskva tvrdí, že Kyjev jej za plyn dlhuje 3,51 mld. USD. Rusko pritom vyhlásilo, že od júna musí Ukrajina za dodávky plynu platiť vopred.

Ruské ministerstvo energetiky minulý týždeň uviedlo, že spoločnosť Gazprom pošle Kyjevu predbežný účet za júnové dodávky plynu pred 16. májom a júnové dodávky plynu budú odzrkadlením toho, aké platby Gazprom dostane pred 31. májom. Ukrajina chce zmeniť podmienky kontraktu z roku 2009, na základe ktorého Kyjev nakupuje stanovený objem plynu bez ohľadu na to, či ho potrebuje alebo nie. Cena plynu pre Ukrajinu je 485 USD za tisíc kubických metrov, čiže je najvyššia v Európe.

Gazprom, ktorý je hlavným ruským producentom plynu, pokrýva zhruba 30 % spotreby plynu v Európe a približne polovica jeho exportu prechádza cez Ukrajinu. V pondelok Gazprom informoval, že dodávky plynu do Európy zostávajú stabilné.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame