Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net
17. júla 2015 13:40 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Rusko bude hovoriť s OPEC-om o Iráne a ropnom trhu

Ruský minister pre energetiku neočakáva, že zrušenie sankcií voči Teheránu bude mať veľký vplyv na ceny ropy. Uviedol to pred stretnutím s OPEC, ktoré sa uskutoční 30. júla.

Rusko bude v Moskve 30. júla diskutovať s generálnym tajomníkom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Abdullahom al-Badrim o ropnom trhu a Iráne. Oznámil to ruský minister pre energetiku Alexander Novak. Ceny ropy klesli v očakávaní záplavy iránskej ropy na presýtený globálny trh. Momentálne sa pohybujú na polovičnej úrovni, v porovnaní s minuloročným júnom, kedy barel ropy stál 115 USD.

Rusko neočakáva veľký vplyv iránskej ropy na cenu

„Budeme diskutovať o celkovej situácii na trhu s ropou a plynom, pričom budeme brať do úvahy zrušenie sankcií voči Iránu,“ povedal Novak reportérom o blížiacom sa stretnutí s Badrim. Dodal, že neočakáva veľký vplyv dodatočného prílevu ropy z Iránu na ceny. „Ceny budú určovať náklady na produkciu bridlicovej ropy,“ uviedol ruský minister pre energetiku

Teherán v utorok dosiahol jadrovú dohodu so šiestimi svetovými mocnosťami. Medzinárodné sankcie voči Iránu by sa teda mali zrušiť, čo umožní Teheránu zvýšiť export ropy. Nie je jasné, kedy môže Irán začať vyvážať viac ropy. Podľa agentúry Reuters plánuje Národná iránska ropná spoločnosť tento rok zvýšiť produkciu na všetkých ropných poliach. Ak bude dostatočný dopyt, môže produkcia ropy dosiahnuť objem z obdobia pred sankciami, teda 4 mil. barelov denne.

Stretnutia sú pravidelné

Rusko, jeden z najväčších svetových producentov ropy, sa pravidelne stretáva s OPEC. Nedohodli sa však na žiadnom koordinovanom opatrení pre posilnenie klesajúcich cien. Na minulomesačnom stretnutí v Rusku sa zhodli, že úmyselné znižovanie produkcie nie je potrebné, keďže trh bude sám regulovať ceny ropy. Moskva ponechá svoju produkciu na vysokej úrovni 10,71 mil. barelov denne aj nasledujúci rok, uviedol Novak. Saudská Arábia je tiež proti znižovaniu produkcie pre posilnenie cien. Je to jej stratégia na vytlačenie rivalov, najmä amerických spoločností ťažiacich bridlicovú ropu, z trhu. Nižšie ceny ropy už ovplyvnili ziskovosť ťažby z bridlice a spoločnosti znížili ich produkciu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies