Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze úspory šetrenie
Ilustračné foto. ZSE
30. októbra 2014 9:18 PlynAktuality od SITASITA

Rusko a Ukrajina sa stále nedohodli na platbách za plyn

Existuje už dohoda o cene plynu pre Kyjev, o množstve dodávok počas zimného obdobia a o tom, že Ukrajina uhradí 3,1 mld. USD zo svojich dlhov voči Rusku. Moskva však chce právnu záruku zo strany Európskej únie, že Kyjev za nové dodávky vopred zaplatí zhruba 1,6 mld. USD.

Rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom o obnovení dodávok plynu nedospeli v stredu večer k dohode. Ruskí vyjednávači totiž žiadali záväzok Európskej únie, že Kyjev za plyn zaplatí vopred. Rokovania, ktorých hostiteľom je Európska únia, sa obnovia vo štvrtok. Existuje síce už dohoda o cene plynu pre Kyjev, o množstve dodávok počas zimného obdobia a o tom, že Ukrajina uhradí 3,1 mld. USD zo svojich dlhov voči Rusku. Moskva však chce väčšiu právnu záruku, že Kyjev za nové dodávky vopred zaplatí zhruba 1,6 mld. USD.

Tlačová agentúra Ria citovala ruského ministra energetiky Alexandra Novaka, ktorý povedal, že ho na rokovaniach informovali o diskusiách Ukrajiny s Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom o financovaní nákupu 4 mld. kubických metrov plynu, ale nedostal nijaké garancie. „Nie sú to garancie, iba vyhlásenia zo strany Ukrajincov,“ uviedol. „Nevideli sme písomné garancie,“ dodal.

Európska komisia posudzuje minulotýždňovú žiadosť Ukrajiny o ďalší úver v sume 2 mld. eur. Kyjev však hovorí, že peniaze pravdepodobne nestačia. „Mám pocit, že ruská strana sa nechce dohodnúť,“ povedal v utorok ukrajinský minister financií Olexander Šlapak. Rokovania sú pritom dôležité pre všetky strany. Ruský plyn pokrýva zhruba tretinu spotreby Európskej únie a približne polovicu spotreby Ukrajiny. Financie z plynárenského sektora pritom tvoria zhruba pätinu ruského štátneho rozpočtu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame