Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
1. septembra 2014 14:38 PlynAktuality od SITASITA

Rusko a Ukrajina budú rokovať o plyne 6. septembra

Ukrajina a Rusko čakajú na vyjadrenie Európskej komisie, ktorá zatiaľ nerozhodla, či na rokovania vyšle svojho zástupcu, uviedol ruský minister energetiky Alexander Novak

Ďalšie kolo rusko-ukrajinských rokovaní o vyriešení plynovej krízy sa uskutoční 6. septembra. Informoval o tom v pondelok ruský minister energetiky Alexander Novak, podľa ktorého sa na termíne dohodli vlády oboch krajín. Moskva aj Kyjev teraz čakajú na vyjadrenie Európskej komisie (EK), ktorá zatiaľ nerozhodla, či na rokovania vyšle svojho zástupcu, dodal Novak. Rusko stoplo dodávky plynu Ukrajine v júni po tom, čo sa obe strany nedohodli na vyriešení cenového sporu. Novak ešte v piatok uviedol, že Moskva je pripravená znížiť Ukrajine cenu plynu na 385 USD za tisíc kubických metrov.

Cena stúpla z 268,50 USD za tisíc metrov kubických na 486 USD

Rusko vlani znížilo Ukrajine cenu za plyn na 268,50 USD za tisíc metrov kubických po tom, čo vtedajší prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč oznámil, že pred podpisom dohody o približovaní sa k Európskej únii uprednostní užšiu spoluprácu s Moskvou. Masové pouličné protesty však viedli vo februári k zvrhnutiu Janukovyča a Moskva následne Kyjevu zvýšila cenu na 486 USD za tisíc kubických metrov. To vláda v Kyjeve odmietla a žiada návrat k pôvodnej cene, podľa agentúry Reuters však signalizovala, že je ochotná akceptovať aj čiastku tesne nad 300 USD za tisíc metrov kubických.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame