Ruské jadrové palivo otestujú aj v amerických elektrárňach

19. júla 2016 14:32
SITA

Ruský dodávateľ jadrového paliva TVEL podpísal prvý kontrakt na testovanie svojho paliva v americkej jadrovej elektrárni.

Elektráreň atómová jadrová
Ilustračné foto pixabay.com

Ruský dodávateľ jadrového paliva JSC TVEL, ktorý je súčasťou ruskej štátnej nukleárnej spoločnosti Rosatom, podpísal prvý kontrakt na testovanie ruského jadrového paliva TVS-Kvadrat s prevádzkovateľom americkej jadrovej elektrárne. S odvolaním na informácie od spoločnosti Rosatom to v utorok uviedla ruská tlačová agentúra TASS.

V roku 2018

Viceprezident TVEL Oleg Grigorijev podľa agentúry TASS ešte v máji povedal, že prvé ruské testovacie palivo TVS-K by malo byť použité v amerických reaktoroch v roku 2018. Portál World Nuclear News predtým informoval, že Rusko a Spojené štáty majú vytvoriť strategickú alianciu na zavedenie ruského jadrového paliva TVS-K na americký trh, čo si vyžaduje povolenie od americkej Jadrovej regulačnej komisie.

Majú takmer pätinu trhu

Momentálne Rusko pokrýva 17 % svetového trhu s jadrovým palivom pre atómové elektrárne a plne pokrýva potreby 76 reaktorov v Rusku a 14 ďalších krajinách. Medzi nimi sú Fínsko, Bulharsko, Maďarsko, Slovensko, Česká republika, Ukrajina, Arménsko a Čína. Ročný export spoločnosti TVEL presahuje 1 miliardu amerických dolárov.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?