Ruská vláda zatiaľ neplánuje pomôcť firme Rosnefť

10. decembra 2014 11:43

Najväčší producent ropy v krajine, ktorý je terčom západných sankcií, žiada od štátu finančnú pomoc v objeme takmer 50 mld. USD.

Putin Rosneft
Ilustračné foto SITA/AP

Ruská vláda zatiaľ neplánuje podporiť ropnú firmu Rosnefť nákupom jej dlhopisov z prostriedkov štátneho rezervného fondu. Vyhlásil to v stredu minister hospodárstva Alexej Uljukajev. Minister financií Anton Siluanov rovnako počas návštevy uzbeckej metropoly Taškent uviedol, že o možnosti kúpiť dlhopisy Rosnefti je vláda ochotná uvažovať. Hlavným účelom takzvaného fondu národného bohatstva je podporovať penzijný systém krajiny, jeho financie sa však použili aj na podporu plynárenskej firmy Novatek či banky VTB, ktoré sú rovnako ako Rosnefť terčom západných sankcií.

Najväčší producent ropy v krajine žiada od štátu finančnú pomoc v objeme takmer 50 mld. USD. Rosnefť, ktorý stratil prístup na západné finančné trhy pre rolu Moskvy v ukrajinskom konflikte, podľa vlastných údajov potrebuje do konca tohto roka splatiť záväzky v sume 440 mld. RUB a v sume 626 mld. RUB v budúcom roku. Hlavným akcionárom Rosnefti je v súčasnosti štátny Rosneftegaz, ktorý vlastní 69,5 % akcií. Britský nadnárodný gigant BP je majiteľom ďalších 19,75 % akcií a zvyšných 10,75 % akcií sa verejne obchoduje.Čo si o tom myslíte?