Ruská vláda sa pripravuje na cenu ropy 30 dolárov

21. septembra 2015 10:34

Cena ropy je pre ruský rozpočet veľmi dôležitá. Zvyčajne polovicu príjmov štátneho rozpočtu krajiny tvoria príjmy z predaja ropy a plynu.

Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP

Ruská vláda diskutuje o spôsoboch riešenia ťažkej ekonomickej situácie, ak by cena ropy v budúcom roku klesla až na úroveň 30 USD za barel. Informoval o tom v pondelok ruský denník RBC, ktorý citoval vládne zdroje. O takomto scenári sa diskutovalo na vládnej schôdzke v úvode tohto mesiaca, citoval denník dva nemenované vládne zdroje.

Cena ropy je pre ruský rozpočet veľmi dôležitá. Zvyčajne polovicu príjmov štátneho rozpočtu krajiny tvoria príjmy z predaja ropy a plynu. Ruské ministerstvo hospodárstva prognózuje, že priemerná cena čierneho zlata za tento rok bude na úrovni 52 USD za barel a v budúcom roku 55 USD za barel. Námestník ruského ministra energetiky v piatok uviedol, že ak by ropa zlacnela pod hranicu 40 USD za barel z terajších približne 50 USD za barel, tak by ťažba ropy v Rusku pravdepodobne klesla.

V pondelok cena ropy posilnila o približne jedno percento v reakcii na spomalenie ťažby v USA. Trh s ropou reagoval aj na odhad analytikov, podľa ktorých pri cene na úrovni 50 USD za barel alebo nižšej sú plánované americké investície do ťažby v sume 1,5 bil. USD neekonomické.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?