Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP
21. septembra 2015 10:34 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ruská vláda sa pripravuje na cenu ropy 30 dolárov

Cena ropy je pre ruský rozpočet veľmi dôležitá. Zvyčajne polovicu príjmov štátneho rozpočtu krajiny tvoria príjmy z predaja ropy a plynu.

Ruská vláda diskutuje o spôsoboch riešenia ťažkej ekonomickej situácie, ak by cena ropy v budúcom roku klesla až na úroveň 30 USD za barel. Informoval o tom v pondelok ruský denník RBC, ktorý citoval vládne zdroje. O takomto scenári sa diskutovalo na vládnej schôdzke v úvode tohto mesiaca, citoval denník dva nemenované vládne zdroje.

Cena ropy je pre ruský rozpočet veľmi dôležitá. Zvyčajne polovicu príjmov štátneho rozpočtu krajiny tvoria príjmy z predaja ropy a plynu. Ruské ministerstvo hospodárstva prognózuje, že priemerná cena čierneho zlata za tento rok bude na úrovni 52 USD za barel a v budúcom roku 55 USD za barel. Námestník ruského ministra energetiky v piatok uviedol, že ak by ropa zlacnela pod hranicu 40 USD za barel z terajších približne 50 USD za barel, tak by ťažba ropy v Rusku pravdepodobne klesla.

V pondelok cena ropy posilnila o približne jedno percento v reakcii na spomalenie ťažby v USA. Trh s ropou reagoval aj na odhad analytikov, podľa ktorých pri cene na úrovni 50 USD za barel alebo nižšej sú plánované americké investície do ťažby v sume 1,5 bil. USD neekonomické.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame