Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net
19. septembra 2014 12:30 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Ruská ropná firma Lukoil pre sankcie zredukuje investície

Domácu ťažbu ropy však neplánuje znížiť.

Druhý najväčší ruský producent ropy, spoločnosť Lukoil, ktorá je terčom amerických sankcií pre krízu na Ukrajine, na budúci rok neobmedzí domácu ťažbu ropy, ale bude menej investovať do projektov. Povedal to v piatok jej generálny riaditeľ Vagit Alekperov. USA uvalili sankcie voči hlavným ruským energetickým firmám, ktoré zasiahli aj Gazprom, Rosnefť a Lukoil. Americké firmy tak nemôžu podporovať ich aktivity pri prieskume a ťažbe ropy z mora, arktického pobrežia alebo pri ťažbe ropy z bridlíc. Sankcie zároveň obmedzujú schopnosť firmy Lukoil požičiavať si na západných trhoch.

„Ťažba ropy v Rusku sa v budúcom roku nezmenší,“ povedal Alekperov novinárom. Domáca produkcia Lukoilu bola v auguste v objeme 7,355 mil. ton čiže 1,74 mil. barelov denne. Spoločnosť však v porovnaní s rokom 2014 zredukuje svoj investičný program pre rok 2015 o približne 2 mld. USD, povedal šéf Lukoilu. „Nie je to iba v dôsledku sankcií, ale tiež preto, že sme dokončili veľkú prácu a máme takmer ukončenú modernizáciu rafinérií,“ konštatoval Alekperov.

Lukoil na investície v tomto roku vyčlenil 20 mld. USD, pričom prevažná časť výdavkov má smerovať do ropného poľa Západná Kurna-2 v Iraku. Spoločnosť sa zároveň chystá v budúcom roku začať ťažbu z pobrežia Kaspického mora. Alekperov uviedol, že sankcie by nemali ovplyvniť projekty Lukoilu zamerané na ťažbu ropy pri pobreží Kaspického mora a v Ghane.

Lukoil očakáva, že globálne ceny ropy budú stagnovať alebo klesnú. „Ak sme doteraz prognózovali cenu 100 USD za barel, teraz je 90 až 95 USD,“ dodal šéf firmy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame