Ruská firma Bašnefť chce v budúcom roku mierne zvýšiť ťažbu

24. marca 2015 16:49

Šéf firmy Bašnefť Alexander Korsik konštatoval, že jeho spoločnosť svoj rozpočet pre tento rok zakladá na priemernej cene ropy 60 USD za barel.

Ropa ťažba more
Ilustračné foto SITA/AP

Ruská ropná spoločnosť Bašnefť plánuje mierne zvýšenie ťažby v budúcom roku a smeruje k tomu, že plán tohtoročnej produkcie ropy splní. Povedal to pre ekonomický denník Vedomosti šéf firmy Alexander Korsik. „S vysokou pravdepodobnosťou v tomto roku vyťažíme 19 mil. ton ropy,“ uviedol Korsik a dodal, že v budúcom roku jeho spoločnosť plánuje mierne zvýšenie produkcie.

Šéf firmy Bašnefť ďalej konštatoval, že jeho spoločnosť svoj rozpočet pre tento rok zakladá na priemernej cene ropy 60 USD za barel a neskôr ráta s miernym zvýšením. Bašnefť v závere roka 2014 vlastnil overené ložiská ropy v objeme 2,1 mld. barelov. To naznačuje, že má zaručenú ťažbu na 17 rokov, čiže podobne ako aj väčšie ruské ropné firmy. Vlani sa produkcia ropy spoločnosťou Bašnefť medziročne zvýšila o 10,8 %, pričom ťažba v celej krajine stúpla iba o 1 %.

Bašnefť je štvrtou najväčšou ruskou ropnou firmou. Po rozhodnutí súdu v decembri minulého roka štát prevzal od konglomerátu Sistema 73,94-percentný podiel v spoločnosti Bašnefť, čiže firma bola fakticky zoštátnená.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?