Rusi zvýšia dodávky ropy do Číny

3. septembra 2015 21:07

Šéf spoločnosti Rosnefť konštatoval, že dodatočné dodávky čierneho zlata do Číny prostredníctvom ropovodu budú v tomto roku v celkovom objeme 4,5 mil. ton.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Firma Rosnefť, ktorá je najväčším ruským producentom ropy, sľúbila výrazné zvýšenie dodávok do Číny, keďže sa snaží diverzifikovať dodávky energií smerom do Ázie. Informoval o tom vo štvrtok šéf firmy Igor Sečin. Konštatoval, že dodatočné dodávky čierneho zlata do Číny prostredníctvom ropovodu budú v tomto roku v celkovom objeme 4,5 mil. ton.

Firma Rosnefť zároveň oznámila, že čínska spoločnosť China Petrochemical Corporation (Sinopec) má právo kúpiť 49-percentný podiel v jeho dcérskych firmách, ktoré majú licencie na ťažbu na ropných poliach Russkoje a Jurubčeno-Tochomskoje. Táto opcia je súčasťou dohody o spolupráci v rámci spoločného rozvoja oboch ropných ložísk, ktorá bola podpísaná v Pekingu, uviedol Rosnefť vo vyhlásení. Rosnefť okrem toho informoval, že pravdepodobne kúpi 30-percentný podiel v čínskej spoločnosti Chemchina. Rámcovú dohodu o kúpe tohto 30-percentného podielu ruská firma podpísala tiež vo štvrtok.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?