Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Montér pri plynovodnej rúre AP
9. júla 2015 12:19 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi zrušili kontrakt s Talianmi na výstavbu Tureckého prúdu

K rozhodnutiu vypovedať kontrakt s talianskou firmou Saipem, ktorá mala postaviť prvú líniu nového plynovodu, viedli početné problémy súvisiace s projektom Turecký prúd, uviedol bez ďalších podrobností Gazprom.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom vypovedala talianskej firme Saipem kontakt na výstavbu prvej línie plynovodu Turecký prúd. Gazprom o tom informoval v stredu. O výstavbe línie plynovodu, ktorá má prepravovať zemný plyn z Ruska po dne Čierneho mora do Turecka, chce spoločnosť podľa svojho vyhlásenia rokovať s inými potenciálnymi dodávateľmi. Plánovaný plynovod pozostáva zo štyroch línií, z ktorých má každá prepraviť ročne 15,75 mld. kubických metrov plynu. K rozhodnutiu vypovedať kontrakt s firmou Saipem viedli početné problémy súvisiace s projektom Turecký prúd, uviedol bez ďalších podrobností Gazprom.

Prvá línia mala začať prevádzku budúci rok a plyn dodávať iba Turecku. Rusko a Turecko sa však zatiaľ nedohodli na cene suroviny a turecká energetická spoločnosť BOTAS hrozí Gazpromu medzinárodnou arbitrážou, pokiaľ sa nedosiahne cenová dohoda.

Rusko v decembri zrušilo projekt výstavby plynovodu Južný prúd, ktorý mal dodávať plyn do južnej Európy, pričom by obchádzal územie Ukrajiny. Projekt sa zastavil pre námietky Európskej únie, podľa ktorej nebol v súlade s jej pravidlami v oblasti hospodárskej súťaže. Moskva sa teraz snaží o realizáciu alternatívneho plynovodu Turecký prúd s cieľom dodávať touto trasou 63 mld. kubických metrov plynu ročne. Talianska spoločnosť Saipem získala od Gazpromu kontrakt za 2,4 mld. eur vlani. Jeho hlavným predmetom bola v tom čase výstavba prvej línie zrušeného projektu Južný prúd.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies