Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rusi zrušili kontrakt s Talianmi na výstavbu Tureckého prúdu

Plynovod plyn
Montér pri plynovodnej rúre AP

K rozhodnutiu vypovedať kontrakt s talianskou firmou Saipem, ktorá mala postaviť prvú líniu nového plynovodu, viedli početné problémy súvisiace s projektom Turecký prúd, uviedol bez ďalších podrobností Gazprom.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom vypovedala talianskej firme Saipem kontakt na výstavbu prvej línie plynovodu Turecký prúd. Gazprom o tom informoval v stredu. O výstavbe línie plynovodu, ktorá má prepravovať zemný plyn z Ruska po dne Čierneho mora do Turecka, chce spoločnosť podľa svojho vyhlásenia rokovať s inými potenciálnymi dodávateľmi. Plánovaný plynovod pozostáva zo štyroch línií, z ktorých má každá prepraviť ročne 15,75 mld. kubických metrov plynu. K rozhodnutiu vypovedať kontrakt s firmou Saipem viedli početné problémy súvisiace s projektom Turecký prúd, uviedol bez ďalších podrobností Gazprom.

Prvá línia mala začať prevádzku budúci rok a plyn dodávať iba Turecku. Rusko a Turecko sa však zatiaľ nedohodli na cene suroviny a turecká energetická spoločnosť BOTAS hrozí Gazpromu medzinárodnou arbitrážou, pokiaľ sa nedosiahne cenová dohoda.

Rusko v decembri zrušilo projekt výstavby plynovodu Južný prúd, ktorý mal dodávať plyn do južnej Európy, pričom by obchádzal územie Ukrajiny. Projekt sa zastavil pre námietky Európskej únie, podľa ktorej nebol v súlade s jej pravidlami v oblasti hospodárskej súťaže. Moskva sa teraz snaží o realizáciu alternatívneho plynovodu Turecký prúd s cieľom dodávať touto trasou 63 mld. kubických metrov plynu ročne. Talianska spoločnosť Saipem získala od Gazpromu kontrakt za 2,4 mld. eur vlani. Jeho hlavným predmetom bola v tom čase výstavba prvej línie zrušeného projektu Južný prúd.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 9. júla 2015 12:19
K téme ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...