Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP
10. júna 2014 11:48 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi zatiaľ Ukrajincom plyn nevypli

Zdroj z ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom uviedol, že napriek uplynutiu lehoty na splatenie ukrajinského dlhu za plyn, tranzit do Európy zostáva stabilný na úrovni 200 miliónov kubických metrov denne.

Dodávky ruského zemného plynu na Ukrajinu a do Európskej únie sú stabilné, hoci uplynula lehota, ktorú Moskva stanovila Kyjevu na zaplatenie časti dlhu. Zdroj z ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom v utorok povedal, že Rusko Ukrajine dodáva zvyčajné objemy plynu a pravdepodobne ich v poslednom období aj zvýšilo. „Ukrajina odoberá 112 až 115 mil. kubických metrov denne, keďže plyn ukladá do zásobníkov. Tranzit do Európy zostáva stabilný na úrovni 200 mil. kubických metrov denne,“ povedal zdroj.

Rusko dalo Ukrajine lehotu na zaplatenie dlhov do utorka do 8:00 SELČ, ale zdá sa, že od tohto termínu ustúpilo. Ukrajina chce zmeniť podmienky kontraktu z roku 2009, na základe ktorého musí stanovený objem plynu nakupovať bez ohľadu na to, či ho potrebuje alebo nie, pri cene 485 USD za tisíc kubických metrov. Ide o najvyššiu cenu v Európe. Moskva naznačila, že by mohla zrušiť exportné clo pre vývoz plynu na Ukrajinu , ktoré je vo výške 100 USD na tisíc kubických metrov.

„Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou v oblasti dodávok plynu sa ešte neskončilo a pravdepodobne bude nejaký čas pokračovať, čo bude naďalej ohrozovať stabilitu a spoľahlivosť tranzitu ruského plynu do Európskej únie cez Ukrajinu,“ uviedli analytici moskovskej banky Alfa Bank.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame