Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn dodávky
Ilustračné foto. SITA/AP
25. novembra 2015 11:26 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Rusi zastavili Ukrajine plyn. Slováci to zatiaľ nepocítili.

Slovenské spoločnosti Eustream a SPP zatiaľ neevidujú žiadne krátenie dodávok ruského plynu z Ukrajiny.

Rusko v stredu zastavilo dodávky zemného plynu na Ukrajinu. Slovenska sa táto situácia zatiaľ nijako nedotkla. Slovenský prepravca plynu, spoločnosť Eustream, ktorý prepravuje ruský plyn ďalej na západ, zatiaľ nezaznamenal menšie dodávky oproti dohodnutým nomináciám. „Nepretržite monitorujeme vývoj situácie na trhu s plynom a sme pripravení kedykoľvek adekvátne zareagovať. Ak náš dispečing zaznamená dramatický pokles tlaku alebo objemu plynu v sústave, respektíve úplne zastavenie toku z východu, okamžite zabezpečíme reverzné dodávky zo západu. Sme pripravení zásobovať celé územie Slovenska bez obmedzení,“ reagoval na aktuálnu situáciu hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.

SPP bez obmedzených dodávok

Krátenie dodávok plynu neznamenal ani najväčší dodávateľ plynu na Slovensku, štátny podnik Slovenský plynárenský priemysel (SPP). „V súčasnosti neevidujeme žiadne krátenie dodávok. Dlhodobo a dôkladne sme sa však pripravovali a urobili opatrenia, ktoré zabezpečia plyn v akejkoľvek situácii. Našich zákazníkov preto môžeme ubezpečiť, že pohodlie domácností a ekonomika firiem zostanú počas nadchádzajúcej zimy nedotknuté,“ reagoval pre portál vEnergetike.sk hovorca SPP Michal Holeš.

Sľubujú 115 bezproblémových dní

SPP, ktorý eviduje zhruba 1,3 milióna zákazníkov, deklaroval pred minulou zimnou sezónou, že je pripravený dodávať plyn svojim zákazníkom bez akýchkoľvek obmedzení v prípade možnej plynovej krízy počas 90 dní. Pred blížiacou sezónou už hovorí o 115 dňoch pre všetkých zákazníkov, teda nielen chránených. V prípade plynovej krízy sa bude SPP podľa neho spoliehať najmä na dodávky plynu zo západu prostredníctvom reverzných tokov s Českou republikou a s Rakúskom a na plyn v zásobníkoch. „Na Slovensku vyžadujú predpisy mať zabezpečené zásobovanie chránených zákazníkov na 30 dní. SPP tak garantuje bezpečné a plynulé dodávky vysoko nad rámec požiadavky zákona aj v prípade mimoriadnej situácie,“ konštatoval Holeš.

Pokojné ministerstvo

Aj Ministerstvo hospodárstva SR potvrdilo, že objemy dodávok plynu na Slovensko nie sú krátené. „Tranzit na Slovensko je zatiaľ v plnom objeme a takisto aj objemy pre slovenských distribútorov sú zachované. Máme pripravený celý mechanizmus tak, ako to bolo v minulosti, že pokiaľ by sa tie čísla nenapĺňali, vieme zareagovať,“ povedal po rokovaní vládneho kabinetu štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec. Podľa neho Slovensko zatiaľ nemá žiadne informácie o tom, že budú Rusi krátiť dodávky plynu pre Európsku úniu.

Ukrajinci nezaplatili

Dodávky plynu z Ruska na Ukrajinu budú podľa zverejnených informácií zastavené dovtedy, kým si Ukrajina vopred nepredplatí ďalší objem plynu. Gazprom uviedol, že do 7:00 GMT v stredu Ukrajina vyčerpala celý predplatený objem plynu. Ruský gigant zároveň informoval, že v súvislosti s transportom plynu cez Ukrajinu do Európy vidí vážne riziká.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame