Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kašagan ropa
Robotník na umelom ostrove ropného poľa Kašagan (október 2012) SITA/AP
2. júna 2016 11:34 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi vyťažili v máji menej ropy

V krajine sa minulý mesiac ťažilo 10,83 mil. barelov ropy denne, pričom aprílová produkcia bola vo výške 10,84 mil. barelov denne.

Ruská ťažba ropy bola v máji na úrovni 10,83 mil. barelov denne, čo bol mierny pokles oproti aprílovému objemu 10,84 mil. barelov denne. Produkcia v krajine sa tak znižovala už druhý mesiac, ale stále bola v blízkosti rekordného maxima, na ktoré sa dostala v skoršej časti roka. Podľa predbežných údajov, ktoré vo štvrtok zverejnilo ruské ministerstvo energetiky, sa v krajine v máji celkovo vyťažilo 45,79 mil. ton ropy.

Rusko, ktoré je najväčším producentom ropy na svete, stabilne zvyšovalo ťažbu napriek poklesu globálnych cien čierneho zlata, keďže slabší rubeľ pomohol vykompenzovať straty ropných firiem. Ruská ťažba bola v marci na takmer 30-ročnom maxime 10,91 mil. barelov denne.

Ruské ministerstvo energetiky zároveň vo štvrtok informovalo, že produkcia plynu v krajine bola v máji v objeme 46,11 mld. kubických metrov, čiže na úrovni 1,49 mld. kubických metrov denne. Bol to pokles oproti aprílovej ťažbe 49,88 mld. kubických metrov, čiže 1,66 mld. kubických metrov denne.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa vo štvrtok stretáva vo Viedni po tom, ako sa v apríli hlavným producentom čierneho zlata nepodarilo uzavrieť dohodu o zmrazení ťažby s cieľom stabilizovať trh. Ceny ropy vo štvrtok stagnovali vzhľadom na zmiešané signály pred rokovaním kartelu. Analytici neočakávajú, že výsledkom stretnutia bude obmedzenie ťažby.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame