Rusi vyťažili v apríli menej ropy

29. apríla 2016 16:17
SITA

Produkcia ropy v krajine tento mesiac klesla na a 10,86 mil. barelov denne z marcovej rekordnej úrovne 10,91 mil. barelov denne, uviedli zdroje blízke ruskému rezortu energetiky.

Ropa ťažba Rusko
Ilustračné foto SITA/AP

Ťažba ropy v Rusku v období od 1. do 28. apríla klesla na 10,86 mil. barelov denne z marcovej rekordnej úrovne 10,91 mil. barelov denne. Uviedli to v piatok dva zdroje, ktoré majú blízko k ruskému ministerstvu energetiky. Zdroje konštatovali, že dôvodom zníženia produkcie bola sezónna údržba na ropných poliach a v rafinériách. Ťažba v Rusku však v apríli aj tak bola nad vlaňajším priemerom 10,73 mil. barelov denne, pričom minuloročná produkcia bola najvyššia za takmer tri desaťročia.

V poslednom desaťročí bola ruská ťažba ropy v porovnaní s očakávaniami opakovane vyššia a stúpla zo svojho minima 6 mil. barelov denne, na ktorom bola na konci 20. storočia. Odborníci na ropný priemysel opakovane predpovedajú pokles ťažby v Rusku, ale zatiaľ sa to nestalo. Cena londýnskej ropy Brent, ktorá je globálnou referenčnou cenou hlavného ruského exportu, v piatok do 12:11 GMT oproti predošlej uzatváracej úrovni posilnila o 12 centov na úroveň 48,26 USD za barel.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?