Rusi vyťažia menej ropy

21. januára 2015 11:21

Vlani produkcia dosiahla postsovietske maximum 10,58 mil. barelov denne, v súčasnosti možno očakávať pokles na úrovni maximálne 1 mil. barelov, tvrdí námestník ruského ministra energetiky Arkadij Dvorkovič.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Produkcia ruskej ropy klesne maximálne o 1 mil. barelov denne (bpd), pravdepodobnejší je však pokles o 300 až 400 tis. bpd. Vyhlásil to v stredu námestník ruského ministra energetiky Arkadij Dvorkovič. Ceny ropy pravdepodobne zotrvajú dlhší čas na súčasnej úrovni okolo 50 USD za barel, čo zníži atraktivitu niektorých projektov a spôsobí malý pokles produkcie, povedal Dvorkovič. Očakávaný úbytok označil za „prirodzený“ a Rusko podľa neho produkciu cielene znižovať nebude. Rusko tiež dokáže vyrovnať svoj rozpočet pri akejkoľvek cene ropy. Tohtoročný rozpočet Ruskej federácie sa opiera o priemernú cenu ropy na úrovni zhruba 100 USD za barel.

Rusko je najväčším producentom ropy na svete a vlani produkcia dosiahla postsovietske maximum 10,58 mil. bpd. Kľúčový zdroj rozpočtových príjmov Ruskej federácie však čelí rastúcemu tlaku západných sankcií a nízkym cenám komodity na globálnych trhoch.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?