Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rusi vyprodukovali v septembri 10,6 miliónov barelov ropy

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

K medzimesačnému rastu dennej produkcie o 0,9 % podľa vládnych údajov prispeli najmä spoločné podniky s účasťou významných zahraničných partnerov.

Rusko v septembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšilo produkciu ropy o 0,9 % na 10,61 mil. barelov denne (bpd). K rastu prispela najmä zvýšená produkcia spoločných podnikov s účasťou významných zahraničných partnerov, informovalo vo štvrtok ruské ministerstvo energetiky. Produkcia v rámci dohôd o zdieľaní nákladov (PSA), ktoré začalo Rusko uplatňovať v 90-tych rokoch s cieľom prilákať do ropného priemyslu zahraničné investície, posilnila o 24 %. Podrobné údaje k jednotlivým projektom, na ktorých spolupracujú ropné giganty ako ExxonMobil, Shell, Total alebo Statoil, ministerstvo nezverejnilo.

Menšie ropné firmy evidované v kategórii „ostatní producenti“ zvýšili produkciu o 1,5 %. Produkcia štátnej firmy Rosnefť, ktorá je najväčšou verejne obchodovanou ropnou spoločnosťou na svete, stagnovala na úrovni 3,8 mil. bpd. Produkcia zemného plynu v septembri posilnila na 1,52 mld. kubických metrov denne z augustových 1,38 mld. Najväčší svetový producent plynu Gazprom zvýšil produkciu o 14 % na 968 mil. kubických metrov denne, k čomu podľa ministerstva energetiky prispel najmä silnejší sezónny dopyt.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 2. októbra 2014 12:40

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...