Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba Rusko
Ilustračné foto SITA/AP
24. apríla 2014 12:33 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi varujú zahraničné energetické firmy

Spoločnosti, ktoré pod vplyvom západných sankcií ukončia v Rusku kontrakty, nebudú mať možnosť skorého návratu, uviedol ruský minister prírodných zdrojov Sergej Donskoj.

Zahraničné firmy pôsobiace v ropnom a plynárenskom odvetví, ktoré sa pre sankcie vyvolané ukrajinskou krízou stiahnu z Ruska, nebudú mať možnosť skorého návratu. Uviedol to vo štvrtok ruský minister prírodných zdrojov Sergej Donskoj. Signály, že by zahraničné spoločnosti zvažovali odchod z Ruska, minister podľa svojich slov neeviduje. „Je evidentné, že ak s nami prerušia investičné dohody, tak so v blízkej budúcnosti nevrátia,“ povedal novinárom Donskoj.

Rusko je najväčším producentom ropy na svete. Z pohľadu produkcie uhľovodíkov je jednou z najsľubnejších krajín a firmy, ktoré by v krajine ukončili kontrakty riskujú, že prídu o veľkú časť budúcich ziskov, varoval minister. Západné ropné giganty BP a Royal Dutch Shell pokračujú vo svojich ruských projektoch, uviedol ďalej Donskoj.

Na krízu po ovládnutí ukrajinského polostrova Krym Ruskom zareagovali USA a Európska únia sankciami, ktoré sa zatiaľ obmedzili na úzky okruh politikov a podnikateľov blízkych Kremľu. V prípade ďalšej eskalácie napätia však západné krajiny hrozia rozšírením sankcií. Prezident USA Barack Obama vo štvrtok obvinil Rusko, že nepostupuje v súlade s minulotýždňovou dohodou zo Ženevy o krokoch smerujúcich k uvoľneniu napätia na východe Ukrajiny, kde sa viaceré oblasti snažia ovládnuť ozbrojení proruskí separatisti. Obama uviedol, že Washington má proti Moskve pripravené dodatočné sankcie a snaží sa získať podporu zo strany spojencov, aby boli nové opatrenia účinné.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame