Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA
27. februára 2015 12:37 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi v piatok Ukrajincom plyn dodajú

Ruský plynárenský monopol Gazprom potvrdil, že od ukrajinskej firmy Naftogaz prijal platbu 15 mil. USD, čo je suma zodpovedajúca objednávke na jeden deň v objeme 68,9 mil. kubických metrov plynu.

Ruský plynárenský koncern Gazprom dodá v piatok Ukrajine 68,9 mil. kubických metrov plynu. Podľa vyjadrenia spoločnosti tým v plnom rozsahu splní objednávku ukrajinskej štátnej firmy Naftogaz. Gazprom predtým uviedol, že od Naftogazu zaevidoval platbu 15 mil. USD, čo je suma zodpovedajúca objemu dodávok na jeden deň. Ukrajina musí za dodávky zemného plynu z Ruska platiť vopred.

Generálny riaditeľ Naftogazu Andrij Kobolev predtým v piatok informoval, že v marci by chcela Ukrajina z Európy nakúpiť viac plynu. Kontrakt, na základe ktorého odoberá Ukrajina z Ruska plyn za zvýhodnenú cenu, končí 31. marca. Dohodu s Európskou úniou a Moskvou o budúcich dodávkach ruského plynu v rámci tzv. „letného“ balíčka podľa neho Kyjev v súčasnosti nepovažuje za naliehavú otázku. Trojstranné rokovania o dodávkach ruského plynu Ukrajine za účasti predstaviteľov Moskvy, Kyjeva a Európskej únie sa majú uskutočniť v pondelok v Bruseli.

Najnovší spor o dodávky plynu medzi Kyjevom a Moskvou nastal minulý týždeň, keď Gazprom oznámil, že začal priame dodávky plynu do regiónov na východe Ukrajiny, ktoré ovládajú proruskí povstalci. Gazprom pritom uviedol, že za tieto dodávky bude musieť platiť ukrajinská plynárenská spoločnosť Naftogaz. Vo štvrtok však Kremľom kontrolovaný Gazprom informoval, že dodávky plynu do regiónov ovládaných povstalcami nezahrnie do hlavného kontraktu s Naftogazom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies