Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
1. marca 2016 15:08 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi uvažujú nad predajom ropnej firmy Bašnefť

Štát má v stredne veľkej ruskej ropnej spoločnosti podiel 75 %.

Ruské ministerstvo hospodárstva navrhuje úplnú privatizáciu ropnej spoločnosti Bašnefť. Vyhlásil to v utorok minister hospodárstva Alexej Uljukajev. V stredne veľkej ropnej firme má štát podiel 75 %. Ruské Ministerstvo energetiky minulý mesiac označilo za najlepší spôsob privatizácie spoločnosti predaj kontrolného balíka akcií, pokiaľ nový majiteľ ponúkne výraznú prirážku nad súčasnú trhovú cenu.

Ruský minister financií Anton Siluanov v závere minulého roka signalizoval, že Moskva plánuje urýchliť predaje štátnych aktív. Podľa jeho vyjadrení je cieľom Ruska získať v roku 2016 z privatizácie 1 bilión ruských rubľov (RUB). Na privatizáciu je pripravený najväčší ruský producent ropy Rosnefť, aj menšia firma Bašnefť, povedal v decembri Siluanov. Minister financií Alexej Uljukajev sa zase v decembri vyslovil v prospech predaja podielov v bankách Sberbank a VTB, ktoré spolu kontrolujú vyše 40 % aktív v ruskom bankovom sektore.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame