Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rusi sú ochotní rokovať o novej cene plynu pre Ukrajinu

Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP

Majú však podmienku. Ruský minister energetiky Alexander Novak povedal, že o znížení ceny plynu bude Moskva rokovať, ak Kyjev zaplatí 2,237 mld. USD za plyn, ktorý dostal do 1. apríla.

Rusko je ochotné rokovať o znížení ceny plynu pre Ukrajinu, ak Kyjev uhradí svoj dlh v sume 2,237 mld. USD za dodávky, ktoré prijal do 1. apríla. Povedal to v piatok ruský minister energetiky Alexander Novak. „Budeme o tom diskutovať, ak uhradia hoci len dlh, ktorý vznikol pred 1. aprílom, a to bolo 2,237 mld. USD,“ uviedol minister. Rusko hovorí, že dlh Kyjeva za plyn v súčasnosti tesne prekročil úroveň 3,5 mld. USD.

Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger vo štvrtok povedal, že vidí pokrok pri riešení sporu medzi Kyjevom a Moskvou o cene plynu a očakáva jedno, prípadne dve kolá rokovaní na úrovni ministrov o tejto téme pred koncom mája. V nedávnom liste lídrom EÚ ich ruský prezident Vladimir Putin vyzval, aby sa viac snažili pomôcť Ukrajine, ktorá je v ekonomickej kríze. Zopakoval pritom hrozbu zastavenia exportu, ak Kyjev za júnové dodávky plynu nezaplatí vopred.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 16. mája 2014 14:40

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...