Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
1. apríla 2014 10:54 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi splnili vyhrážky. Ukrajincom zdvihli ceny plynu.

V druhom kvartáli Ukrajina zaplatí za plyn od spoločnosti Gazprom 385,5 amerických dolárov za tisíc metrov kubických, pričom v predchádzajúcom období Ukrajina platila za tisíc metrov kubických 268,5 dolárov.

Ruská spoločnosť Gazprom zvýšila cenu plynu pre Ukrajinu v druhom kvartáli na 385,5 USD za tisíc metrov kubických. Gazprom o tom informoval v utorok. V predchádzajúcom období bola cena plynu 268,5 USD za tisíc metrov kubických. Toto rozhodnutie ukončilo obdobie zliav na ceny plynu pre Ukrajinu. Lacnejší plyn z Ruska mala Ukrajina k dispozícii pred vypuknutím krízy spojenou s ruskou anexiou Krymu. Podľa šéfa spoločnosti Gazprom Alexeia Millera sa ukrajinský dlh za plyn vyšplhal na 1,7 mld. USD.

Gazpromu sa zvýšia ceny za tranzit

„Zľava z decembra už nemôže byť v budúcnosti uplatnená. Bolo to vopred deklarované a vyplýva to zo skutočnosti, že ukrajinská strana nesplnila svoj záväzok uhradiť dlh za dodávky plynu v roku 2013 a zároveň neuhradila celú sumu za existujúce zásoby plynu, ktorá sa prirátala k celkovému dlhu,“ uviedol Miller. Ako dodal, súčasne sa v druhom štvrťroku 2014 zvýši aj tarifa za tranzit ruského plynu cez územie Ukrajiny. Nárast bude 10 % podľa vzorca obsiahnutého v tranzitnej zmluve z roku 2009, ktorá berie do úvahy súčasnú cenu plynu. „Gazprom sa zaväzuje platiť zvýšenú tranzitnú tarifu a plniť svoje zmluvné záväzky v plnom rozsahu,“ konštatoval Miller.

Tretinová zľava

V decembri Rusko súhlasilo so znížením ceny plynu pre Kyjev na 268,50 USD za tisíc kubických metrov, čiže zhruba o tretinu oproti cene na úrovni približne 400 USD za tisíc metrov kubických, ktorú Ukrajina platila od roku 2009. Dohoda umožňuje revíziu ceny každý kvartál.

Moskva ponúkla svojmu susedovi zľavy z ceny plynu spolu s programom finančnej pomoci v objeme 15 mld. USD po tom, čo vláda v Kyjeve na poslednú chvíľu vycúvala z podpisu asociačnej dohody s EÚ. Ukrajinský parlament však zvrhol proruského prezidenta Viktora Janukovyča, čo viedlo k zhoršeniu vzťahov medzi oboma krajinami.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame