Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rusi sa dozvedeli o našom plánovanom plynovode Eastring

Dmitrij Medvedev Robert Fico
Predseda ruskej vlády Dmitrij Medvedev (vľavo) a predseda slovenskej vlády Robert Fico SITA

Predseda vlády Robert Fico sa obáva, že Slovensko utrpí obrovské škody, ak Rusi naplnia svoje sľuby o zastavení tranzitu plynu do krajín Európy cez Ukrajinu.

Predseda vlády SR Robert Fico sa v utorok stretol s predsedom Ruskej federácie Dmitrijom Medvedevom.Premiéri hovorili aj o energetike, konkrétne o dodávkach plynu. „Slovenská republika nevie ovplyvniť vzájomné obchodné vzťahy medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou. Rovnako nemôžeme zostať so založenými rukami a nechať narastať riziko, že dôjde k úplnému vyradeniu Ukrajiny z tranzitu bez akejkoľvek alternatívy pre Slovensko,“ povedal Fico. Slovensko podľa neho berie na vedomie, že počnúc 1. januárom 2020 prestane platiť dohoda, ktorá umožňuje Ukrajine prevážať cez svoje územie ruský plyn do západnej Európy. Pokiaľ by Slovensko nebolo tranzitnou krajinou v oblasti plynu, tak by sme podľa premiéra utrpeli obrovské a nevyčísliteľné hospodárske škody.

„Preto sme opätovne predstavili ruskej strane projekt Eastringu, ktorý má byť spoločným projektom Rumunska, Bulharska, Maďarska a Slovenska, určite aj v spolupráci s Európskou úniou,“ poznamenal predseda vlády SR. Spomínaný projekt by mal nadviazať na rusko-turecký tok plynu, ktorý sa má začať realizovať v roku 2016. Ako ďalej vyhlásil Fico, každá vláda na Slovensku má zabezpečiť, aby tranzitná rúra nezostala prázdna.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 2. júna 2015 19:12

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...