Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba more
Ilustračné foto SITA/AP
18. decembra 2017 12:27 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi preskúmajú plyn vo Venezuele

Kontrakt na rozvoj dvoch polí pri pobreží Venezuely má platiť 30 rokov, vyťažený plyn môže ruská štátna energetická firma exportovať.

Ruská štátna ropná spoločnosť Rosnefť získala vo Venezule licencie na prieskum dvoch plynových polí pri pobreží krajiny. Informoval o tom portál bbc.com. Ako prevádzkovateľ ložísk v Karibskom mori má Rosnefť pôsobiť 30 rokov a vyťažený plyn môže exportovať. Celkovo sa v ložiskách podľa odhadov ruskej firmy nachádza 180 mld. kubických metrov plynu, pričom maximálna ročná produkcia by mala v prvých 15 rokoch dosiahnuť 6,5 mld. kubických metrov.

Šéf spoločnosti Rosnefť Igor Sečin dohodu podpísal počas víkendu v rámci stretnutia s venezuelským prezidentom Nicolásom Madurom. Dohodu ešte musia potvrdiť venezuelské úrady.

Rusko je blízkym spojencom Venezuely, ktorá je v dôsledku prepadu cien ropy a hyperinflácie na pokraji ekonomického kolapsu. V auguste Rosnefť poskytol venezuelskej štátnej energetickej firme PDVSA 6 mld. USD ako platbu vopred za budúce dodávky ropy. Minulý mesiac zase ruské ministerstvo financií súhlasilo s reštrukturalizáciou pohľadávok voči Venezuele vo výške 3,5 mld. USD.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame