Rusi plánujú viac ako zdvojnásobiť ťažbu v Arktíde

24. apríla 2015 17:08

Z ložiska Prirazlomnoje, ktoré je jediným ruským arktickým projektom ťažby ropy z morského dna, vlani Gazprom Nefť vyťažila 300 tis. ton ropy.

Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Firma Gazprom Nefť, ropná divízia najväčšieho ruského producenta zemného plynu – spoločnosti Gazprom, plánuje v tomto roku viac ako zdvojnásobiť ťažbu z ložiska Prirazlomnoje, ktoré je jediným ruským arktickým projektom ťažby ropy z morského dna. Gazprom Nefť to uviedla v piatok. Vlani z ložiska Prirazlomnoje vyťažila 300 tis. ton ropy.

Rozvoj ruskej ťažby ropy z morského dna v Arktíde brzdia západné sankcie uvalené na Moskvu pre jej rolu v ukrajinskom konflikte. Najväčšia ruská ropná spoločnosť Rosnefť odložila prieskumné vrty v Karskom mori po tom, ako jej americký partner ExxonMobil pozastavil svoju účasť na projekte pre sankcie.

Gazprom Nefť vykonáva prieskum aj ďalšieho arktického ropného poľa Dolginskoje, kde vlani urobila už štvrtý prieskumný vrt. Celková produkcia uhľovodíkov spoločnosťou Gazprom Nefť v minulom roku stúpla o 6,4 % na 66,3 mil. ton ropného ekvivalentu.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?