Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračné foto SITA/AP
7. decembra 2015 16:05 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi neplánujú do konca roka dodávať Ukrajine plyn

Ukrajinský Naftogaz plánuje požiadať ruskú stranu o poskytnutie cenovej zľavy za plyn pre prvý kvartál roka 2016.

Do konca roka Rusi nebudú dodávať zemný plyn Ukrajine. Uviedol to generálny riaditeľ spoločnosti Gazprom Alexej Miller po stretnutí so šéfom ukrajinskej firmy Naftogaz Andrejom Kobolevom. „Vzhľadom na zložitú situáciu firmy Naftogaz, neočakávame žiadnu platbu vopred a ani pokračovanie v dodávkach plynu pred koncom tohto roka. Koncom decembra plánujú obe strany stanovenie podmienok pre ďalšie dodávky ruského plynu na Ukrajinu v prvom kvartáli 2016,“ uviedol Miller.

Naftogaz plánuje požiadať ruskú stranu o poskytnutie cenovej zľavy za plyn pre prvý kvartál roka 2016. Gazprom naopak požaduje garančný list od firmy Naftogaz týkajúci sa objemu plynu, ktorý nakúpia pred koncom marca 2016. Obe strany diskutovali nielen o dodávkach ruského plynu na Ukrajinu, ale aj o implementácii záväzkov spoločnosti Naftogaz na zabezpečenie bezpečného tranzitu plynu pre európskych zákazníkov počas zimného obdobia.

Ruská energetická spoločnosť Gazprom koncom novembra informovala, že zastavuje dodávky plynu na Ukrajinu. Dodávky budú zastavené dovtedy, kým si Ukrajina vopred nepredplatí ďalší objem plynu. Ruský gigant zároveň informoval, že v súvislosti s transportom plynu cez Ukrajinu do Európy vidí vážne riziká.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame