Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
11. decembra 2015 11:41 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi neočakávajú výrazné zdražovanie ropy

Ceny komodity podľa ruského ministerstva financií v nasledujúcich siedmich rokoch zotrvajú v pásme 40 až 60 USD za barel.

Rusko očakáva, že ceny ropy sa v horizonte nasledujúcich siedmich rokov udržia v rozpätí 40 až 60 USD za barel. Uviedol to v piatok námestník ministra financií Maxim Oreškin. Cena ropy je pre ruský rozpočet veľmi dôležitá. Zvyčajne polovicu príjmov štátneho rozpočtu krajiny tvoria príjmy z predaja ropy a plynu. Ceny komodity sa na globálnych trhoch za posledný rok a pol prudko prepadli. To vytvára dodatočný tlak na ruské verejné financie v čase, kedy krajina čelí medzinárodným sankciám pre rolu Moskvy v ukrajinskej kríze.

„Akékoľvek výrazné zvýšenie ceny ropy nad hranicu 50 USD možno podľa našich odhadov iba ťažko očakávať. Ropný priemysel prechádza štrukturálnymi zmenami a môže sa stať,… že globálna ekonomika už nebude potrebovať toľko ropy,“ povedal Oreškin na tlačovej konferencii. „Preto v nasledujúcich siedmich rokoch počítame s rozpätím 40 až 60 USD za barel. A toto sú ceny, o ktoré by sa mala opierať naša makroekonomická politika,“ dodal.

Ruská vláda počíta v roku 2016 s deficitom verejných financií na úrovni 3 % hrubého domáceho produktu. Podmienkou je, že ceny ropy sa udržia v pásme 40 až 50 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za referenčnú pre obchodovanie na svetových trhoch, o 8:36 GMT dosahovala 39,67 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame