Rusi neočakávajú výrazné zdražovanie ropy

11. decembra 2015 11:41

Ceny komodity podľa ruského ministerstva financií v nasledujúcich siedmich rokoch zotrvajú v pásme 40 až 60 USD za barel.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Rusko očakáva, že ceny ropy sa v horizonte nasledujúcich siedmich rokov udržia v rozpätí 40 až 60 USD za barel. Uviedol to v piatok námestník ministra financií Maxim Oreškin. Cena ropy je pre ruský rozpočet veľmi dôležitá. Zvyčajne polovicu príjmov štátneho rozpočtu krajiny tvoria príjmy z predaja ropy a plynu. Ceny komodity sa na globálnych trhoch za posledný rok a pol prudko prepadli. To vytvára dodatočný tlak na ruské verejné financie v čase, kedy krajina čelí medzinárodným sankciám pre rolu Moskvy v ukrajinskej kríze.

„Akékoľvek výrazné zvýšenie ceny ropy nad hranicu 50 USD možno podľa našich odhadov iba ťažko očakávať. Ropný priemysel prechádza štrukturálnymi zmenami a môže sa stať,… že globálna ekonomika už nebude potrebovať toľko ropy,“ povedal Oreškin na tlačovej konferencii. „Preto v nasledujúcich siedmich rokoch počítame s rozpätím 40 až 60 USD za barel. A toto sú ceny, o ktoré by sa mala opierať naša makroekonomická politika,“ dodal.

Ruská vláda počíta v roku 2016 s deficitom verejných financií na úrovni 3 % hrubého domáceho produktu. Podmienkou je, že ceny ropy sa udržia v pásme 40 až 50 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za referenčnú pre obchodovanie na svetových trhoch, o 8:36 GMT dosahovala 39,67 USD za barel.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?