Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
26. mája 2015 10:40 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi nám cez zimu dodali o tretinu menej plynu

Podľa ministerstva hospodárstva SPP evidoval krátenie dodávok zemného plynu od septembra minulého roka do marca tohto roka.

Slovensko dostalo počas uplynulej jesene a zimy od Rusov o približne tretinu menej zemného plynu, ako si objednal Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Ako ďalej informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), najväčší slovenský dodávateľ plynu evidoval krátenie dodávok plynu od septembra minulého roka do marca tohto roka. „Uvedené krátenie sa pohybovalo až do výšky niekoľko desiatok percent. Počas niektorých dní krátenie dosahovalo až vyše 50 % nominovaného objemu. Celkovo nebola počas obdobia od 1. septembra 2014 do 31. marca 2015 spoločnosti SPP dodaná približne jedna tretina z celkového nominovaného objemu zemného plynu,“ uviedol rezort hospodárstva.

Dôvody neznáme

Ministerstvo doteraz nevie presne povedať, prečo nám ruská spoločnosť Gazprom dodávala menej plynu. „Viaceré plynárenské spoločnosti, a tým aj krajiny v rámci EÚ, boli postihnuté krátením dodávok plynu zo strany ruského dodávateľa plynu, pričom dôvody tohto krátenia boli spravidla komunikované len formou správ v médiách,“ dodalo ministerstvo. Rusi pripisovali krátenie dodávok technickým problémom, európski politici sa skôr prikláňali k názoru, že ide o pomstu Rusov za zavedenie sankcií zo strany krajín EÚ po vypuknutí ukrajinsko-ruskej krízy.

Mimoriadne nákupy a zásobníky

Nedostatok plynu z východu kompenzovali slovenskí plynári mimoriadnymi nákupmi plynu na spotových trhoch v západnej Európe ako aj uvoľňovaním plynu zo zásobníkov. „Vzhľadom na uvedené, tak nebolo nutné pristúpiť k vyhláseniu obmedzujúcich opatrení,“ uviedol rezort hospodárstva.

Príprava na novú zimnú sezónu

Ministerstvo sa už začína pripravovať aj na novú zimnú sezónu. Vypracovalo už informáciu o zámere prípravy návrhu opatrení na zvýšenie bezpečnosti dodávok zemného plynu, ktorou by sa mala čoskoro zaoberať vládny kabinet. „S prihliadnutím na zmenené geopolitické podmienky vo východnej Európe je potrebné prehodnotiť, či súčasný súbor legislatívnych a iných opatrení na zaistenie bezpečnosti dodávok plynu pre slovenský trh je naďalej adekvátnym, a to najmä z pohľadu pretrvávajúceho rizika dlhotrvajúcich prerušení respektíve obmedzení dodávok plynu,“ myslí si ministerstvo.

Posudzujú riziká

V súčasnosti tak už ministerstvo posudzuje riziká s prihliadnutím na scenáre uvažované pri záťažových testoch uskutočnených minulý rok na základe požiadaviek Európskej komisie. „Vláde predložíme návrh opatrení, ktoré by umožňovali účinne predchádzať krízovej situácii vrátane stavu núdze v plynárenstve zabezpečením dostatku komodity pre slovenský trh pri zvažovaných krízových scenároch,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame