Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ropovod
Ilustračné foto SITA/AP
30. mája 2016 9:36 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi ešte nezatracujú OPEC

Aj napriek rozdielom vo vnútri Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) je príliš skoro, aby sme kartel odpísali. Uviedol to ruský minister pre energetiku Alexander Novak prostredníctvom sociálnej siete Twitter, pár dní pred zasadnutím kartelu, na ktorom budú jeho členovia diskutovať o výrobnej politike. Očakáva sa, že v rámci OPEC-u sa kartel nedohodne na žiadnom dlhodobom pláne o znížení zásob ropy.

Rusku sa s organizáciou doteraz nepodarilo dosiahnuť dohodu o spolupráci s cieľom posilnenia nízkych cien ropy. V súčasnosti je možná spolupráca s kartelom skomplikovaná spormi vnútri OPEC-u, predovšetkým medzi Saudskou Arábiou a Iránom. Teherán sa totiž snaží získať svoj podiel na svetovom trhu s ropou, o ktorý prišiel v dôsledku sankcií uvalených pre jeho jadrový program. „OPEC teraz zažíva krízu vyplývajúcu z vnútorných rozdielov. Napriek tomu by som túto organizáciu neodpisoval,“ uviedol Novak.

V apríli sa členom OPEC-u nepodarilo s inými producentskými štátmi, na čele s Ruskom, dosiahnuť dohodu o zmrazení produkcie komodity v globálnej snahe podporiť ceny ropy. Podľa Novaka už otázka možného zmrazenia ťažby nie je relevantná, keďže ceny ropy posilnili. V januári sa ceny čierneho zlata pohybovali na úrovni niekoľkoročných miním, približne na úrovni 27 USD za barel. Ceny ropy však vzrástli a v súčasnosti sú na úrovni len niečo pod 50 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame