Rusi dodajú Ukrajine menej uhlia

27. novembra 2015 11:35

Obmedzenie dodávok uhlia je odvetné opatrenie Ruska za to, že ukrajinské úrady odmietli pomôcť opraviť stĺpy diaľkového vedenia a obnoviť dodávky prúdu na Krym.

Uhlie bane
Poliaci chcú podľa svojho premiéra Donalda Tuska v energetike v najbližších rokoch vsadiť na uhlie a bridlicový plyn. Obnoviteľné zdroje a zdá sa, že ani jadrovú energiu, u našich severných susedov zrejme príliš svetlá budúcnosť nečaká. FreeDigitalPhotos.net

Rusko začalo obmedzovať dodávky uhlia na Ukrajinu, uviedol v piatok ukrajinský minister pre energetiku Volodymyr Demčišin. Kyjev má vlastné zásoby na jeden mesiac, čo postačí na 50-dňové zabezpečenie stabilnej prevádzky elektrární, dodal Demčišin.

Ruský minister pre energetiku Alexander Novak v utorok upozornil, že Rusko môže prerušiť dodávky uhlia na Ukrajinu ako odvetu za to, že ukrajinské úrady odmietli pomôcť opraviť stĺpy diaľkového elektrického vedenia a obnoviť dodávky elektriny na Krym. Počas víkendu neznámi sabotéri odpálili dva stĺpy diaľkového vedenia zásobujúce polostrov elektrinou, následkom čoho sa Krym musí spoliehať na núdzové generátory.

V piatok ráno tlačová agentúra RIA citovala krymského vicepremiéra Michaila Šeremeta, ktorý tvrdil, že na polostrov už prúdi elektrina cez energetický most z juhoruského Krasnodarského kraja. Neskôr však ruské ministerstvo energetiky, ako aj krymská spoločnosť Krymenergo informáciu popreli a uviedli, že na polostrov elektrina z Ruska zatiaľ neprúdi.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?