Rusi dali Ukrajincom viac času na zaplatenie dlhu za plyn

11. júna 2014 10:11

Spoločnosť Gazprom posunula termín, odkedy má Ukrajina platiť za dodávky zemného plynu z Ruska vopred, na 16. jún. Skorší termín na vyriešenie cenového sporu uplynul v utorok.

Gazprom
Ilustračné foto SITA/AP

Ruský plynárenský gigant Gazprom posunul termín, odkedy má Ukrajina platiť za dodávky ruského zemného plynu vopred, na pondelok 16. júna. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na vyjadrenia šéfa spoločnosti Alexeja Millera pre ruské médiá. Zástupcovia Ruska, Ukrajiny a Európskej únie budú v stredu pokračovať v rokovaniach o vyriešení cenového sporu. Skorší termín, dokedy mal Kyjev zaplatiť za odobratý plyn, v utorok uplynul bez prerušenia ruských dodávok.

„Ruská strana urobila krok, aby umožnila pokračovanie rozhovorov, ktoré boli v posledných dňoch veľmi intenzívne,“ povedal Miller pre ruskú štátnu televíziu po rokovaniach v Bruseli. „Ruská strana rozhodla, že zavedenie platieb vopred posúva na (16. jún) 8:00 SELČ,“ dodal riaditeľ Gazpromu.

Rusko dalo pôvodne Ukrajine lehotu na zaplatenie dlhov do utorka. Ukrajina chce zmeniť podmienky kontraktu z roku 2009, na základe ktorého musí stanovený objem plynu nakupovať bez ohľadu na to, či ho potrebuje alebo nie, pri cene 485 USD za tisíc kubických metrov. Ide o najvyššiu cenu v Európe. Moskva naznačila, že by mohla zrušiť exportné clo pre vývoz plynu na Ukrajinu, ktoré je vo výške 100 USD na tisíc kubických metrov.Čo si o tom myslíte?