Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Ilustračné foto SITA/AP
11. júna 2014 10:11 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi dali Ukrajincom viac času na zaplatenie dlhu za plyn

Spoločnosť Gazprom posunula termín, odkedy má Ukrajina platiť za dodávky zemného plynu z Ruska vopred, na 16. jún. Skorší termín na vyriešenie cenového sporu uplynul v utorok.

Ruský plynárenský gigant Gazprom posunul termín, odkedy má Ukrajina platiť za dodávky ruského zemného plynu vopred, na pondelok 16. júna. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na vyjadrenia šéfa spoločnosti Alexeja Millera pre ruské médiá. Zástupcovia Ruska, Ukrajiny a Európskej únie budú v stredu pokračovať v rokovaniach o vyriešení cenového sporu. Skorší termín, dokedy mal Kyjev zaplatiť za odobratý plyn, v utorok uplynul bez prerušenia ruských dodávok.

„Ruská strana urobila krok, aby umožnila pokračovanie rozhovorov, ktoré boli v posledných dňoch veľmi intenzívne,“ povedal Miller pre ruskú štátnu televíziu po rokovaniach v Bruseli. „Ruská strana rozhodla, že zavedenie platieb vopred posúva na (16. jún) 8:00 SELČ,“ dodal riaditeľ Gazpromu.

Rusko dalo pôvodne Ukrajine lehotu na zaplatenie dlhov do utorka. Ukrajina chce zmeniť podmienky kontraktu z roku 2009, na základe ktorého musí stanovený objem plynu nakupovať bez ohľadu na to, či ho potrebuje alebo nie, pri cene 485 USD za tisíc kubických metrov. Ide o najvyššiu cenu v Európe. Moskva naznačila, že by mohla zrušiť exportné clo pre vývoz plynu na Ukrajinu, ktoré je vo výške 100 USD na tisíc kubických metrov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies