Rusi chcú znížiť ťažbu ropy a tým zvýšiť jej cenu

21. novembra 2014 12:33

Ruský minister energetiky Alexander Novak uviedol, že o otázke zníženia produkcie vláda diskutuje, ale dodal, že krajina nemá dostatok technológií umožňujúcich rýchle zmeny dodávok.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Ruská vláda diskutuje o možnom znížení ťažby ropy s cieľom podporiť klesajúce ceny. Rozhodnutie však ešte neprijala. Povedal to v piatok ruský minister energetiky Alexander Novak. Na otázku, či Rusko je ochotné znížiť ťažbu, Novak novinárom povedal: „Táto problematika so vyžaduje starostlivé zváženie. Celkovo sa však o tejto otázke diskutuje, ale ešte neexistuje konečné rozhodnutie.“

Ruský minister energetiky dodal, že rozhodnutie o redukcii produkcie by bolo pre jeho krajinu ťažké, pretože jej rozpočet sa spolieha na príjmy z exportu ropy. Krajina pritom nemá dostatok technológií umožňujúcich rýchle zmeny dodávok. Pred budúcotýždňovou schôdzkou Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) Rusko diskutovalo o koordinovaných krokoch na obranu cien ropy s Venezuelou, ktorá je členom kartelu.

Na udržanie vyrovnaného štátneho rozpočtu Rusko potrebuje, aby cena ropy bola na úrovni 100 USD za barel. Od júna sa však ceny ropy znížili o 33 % na úroveň približne 78 USD za barel. Niektoré odborníci pritom tvrdia, že na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu by Rusko dokonca potrebovalo cenu ropy až vo výške 115 USD za barel. Zvýšili sa totiž vojenské výdavky krajiny a sankcie pre rolu Ruska v ukrajinskej kríze zamedzili prístupu Moskvy na západné finančné trhy.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?