Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rusi chcú rokovať s EÚ o plyne v septembri

Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP

Ďalšie kolo rokovaní medzi Európskou komisiou a Ruskom o dodávkach plynu Ukrajine sa bude konať 12. septembra. Agentúra Interfax takto citovala ruského vyslanca pri EÚ Vladimira Čižova. Komisia však reagovala, že o tomto termíne zatiaľ nevie.

Ďalšie kolo rokovaní medzi Európskou komisiou (EK) a Ruskom o dodávkach plynu Ukrajine sa bude konať 12. septembra. Agentúra Interfax takto citovala ruského vyslanca pri EÚ Vladimira Čižova, podľa ktorého návrh na budúce stretnutie už predniesol Európskej únii. EK však reagovala, že o tomto termíne zatiaľ nevie. Rokovania má za úniu na starosti komisár pre energetiku Günther Oettinger. „O tomto dátume nič nevieme,“ povedal nemenovaný predstaviteľ jeho direktoriátu.

Rusko obmedzilo Ukrajine dodávky plynu od 16. júna po tom, čo sa Moskva a Kyjev nedohodli na urovnaní cenového sporu. Spoločnosť Gazprom, ktorá je najväčším ruským producentom plynu, tvrdí, že Ukrajina jej za odobratý plyn dlhuje 5,3 mld. USD. Ukrajina je od Ruska závislá pri pokrývaní viac ako polovice svojej spotreby plynu. Cez krajinu sa zároveň prepravuje viac ako polovica ruských dodávok plynu do Európskej únie, ktorá nákupom od Gazpromu pokrýva približne 30 % svojich potrieb. Predchádzajúce spory medzi Moskvou a Kyjevom viedli k narušeniu dodávok európskym zákazníkom.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 3. augusta 2014 15:02

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...