Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Rusko plyn
Ilustračné foto SITA/AP
10. novembra 2014 11:24 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi by sa chceli spojiť s Japonskom. Plynovodom.

Plynovod by mohol po morskom dne prepravovať zemný plyn z Ruska na ostrov Hokkaido, prípadne až do Tokia, tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Alexej Miller.

Ruský energetický gigant Gazprom skúma možnosti výstavby plynovodu, ktorý by prepravoval surovinu z ďalekého východu krajiny do Japonska. Uviedol to v pondelok generálny riaditeľ spoločnosti Alexej Miller. Plynovod by mal viesť po morskom dne na ostrov Hokkaido a prípadne až do Tokia, povedal Miller v Pekingu, kde sa zúčastňuje na fóre o hospodárskej spolupráci v ázijsko-tichomorskom regióne. S iniciatívou podľa neho vyšla japonská strana a Gazprom na ňu zatiaľ oficiálne nereagoval, uviedla agentúra Interfax.

O výstavbe plynovodu, ktorý by prepojil obe krajiny, sa diskutuje už desaťročia. Projektu stojí v ceste viacero prekážok vrátane sporu o japonské ostrovy obsadené Ruskom na konci druhej svetovej vojny, pre ktorý Moskva a Tokio doteraz nepodpísali formálnu mierovú zmluvu. Japonský denník Nikkei minulý mesiac informoval, že Rusko navrhlo výstavbu plynovodu, ktorý by prepravoval zemný plyn z ďalekého východu krajiny na sever Japonska.

Presmerovaním časti exportu do ázijských krajín ako Japonsko a Čína môže Gazprom znížiť závislosť na Európe, kde dovozy z Ruska pokrývajú zhruba tretinu spotreby plynu. Snahám o diverzifikáciu dodávok však bránia medzinárodné sankcie, ktoré na Moskvu pre jej rolu v ukrajinskej kríze uvalilo aj Japonsko.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies