Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
15. augusta 2016 15:40 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi a Arabi sú za nárastom ceny ropy

Ruský minister energetiky Alexander Novak vyjadril odhodlanie spolupracovať so Saudskou Arábiou s cieľom stabilizovať trh s ropou. Severomorská ropa Brent na správu reagovala rastom na najvyššiu úroveň od začiatku augusta.

Rusko uvažuje, že bude rokovať so Saudskou Arábiou o stabilizácii cien ropy. Informoval o tom portál rt.com s odvolaním sa na vyjadrenie ruského ministra energetiky Alexandra Novaka pre saudskoarabský denník Asharq al-Awsat. „Pokiaľ ide o spoluprácu so Saudskou Arábiou, dialóg medzi našimi dvoma krajinami sa reálne vyvíja, či už v multilaterálnej forme alebo na bilaterálnej úrovni,“ povedal Novak. „V rámci konzultácií týkajúcich sa trhu s ropou spolupracujeme s členmi kartelu OPEC a s producentmi mimo tejto organizácie a sme odhodlaní pokračovať v dialógu s cieľom dosiahnuť stabilitu trhu,“ dodal

Správa o možných rokovaniach Ruska a Saudskej Arábie viedla k tomu, že oslabujúce ceny ropy v pondelok posilnili. Severomorská ropa Brent, ktorej cena je medzinárodnou referenčnou cenou, v pondelok stúpla na 47,61 USD za barel, čiže najvyššie od začiatku augusta. Ľahká americká ropa sa obchodovala nad úrovňou 45 USD za barel.

Šéf ruského rezortu energetiky sa o možnej spolupráci s Rijádom vyjadril niekoľko dní po tom, ako saudskoarabský minister energetiky Khalid al-Falih povedal, že jeho krajina je pripravená začať rokovania s členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu aj so štátmi, ktoré nie sú členmi tohto kartelu s cieľom oživiť ceny ropy. Ruské ministerstvo energetiky však podľa portálu rt.com neočakáva, že trh s ropou nadobudne novú rovnováhu v budúcom roku. Obdobie nízkych cien ropy sa však podľa Moskvy pravdepodobne do konca roku 2017 skončí.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame