Rusi a Arabi stabilizujú ťažbu ropy

5. septembra 2016 16:41
SITA

Ruský minister energetiky Alexander Novak, ktorý sa stretol so svojim saudskoarabským partnerom Khalid al-Falihom, uviedol, že k spoločným krokom s cieľom stabilizovať trh s ropou by mohlo patriť aj zmrazenie produkcie.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Rusko a Saudská Arábia, čiže dvaja najväčší producenti ropy na svete, sa dohodli, že budú postupovať spoločne s cieľom stabilizovať globálnu ťažbu ropy. Ruský minister energetiky Alexander Novak a jeho saudskoarabský kolega Khalid al-Falih, ktorí sa v pondelok stretli počas summitu organizácie G20 v Číne, v spoločnom vyhlásení uviedli, že obaja ministri „uznávajú nutnosť obmedziť prílišnú volatilitu na trhu s ropou“. Vyhlásenie, ktoré zverejnila ruská strana, zároveň konštatuje, že ministri sa dohodli na spoločnom postupe „s cieľom stabilizovať trh s ropou“.

Novak a al-Falih uviedli, že v októbri budú predsedať prvej rusko-saudskoarabskej pracovnej skupine pre ropu a plyn. Rusko, ktoré nie je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), tohto roku podporilo výzvu na zmrazenie ťažby. Vtedajšia snaha však zlyhala pre nesúhlas Iránu, ktorý je členom OPEC-u. Zo spoločného rusko-saudskoarabského vyhlásenia nebolo jasné, čo presne by boli Rusko a Saudská Arábia ochotné urobiť v záujme podpory trhu. Ruský minister sa však zmienil o zmrazení ťažby.

„Sme presvedčení, že trh sa teraz do rovnováhy dostáva príliš dlho, sú to dva roky, a spoločné kroky, o ktorých sme uvažovali v skoršej časti tohto roka, vrátane zmrazenia ťažby, by boli veľkou pomocou,“ citovali ruské tlačové agentúry Novaka. Minister al-Falih po schôdzke novinárom povedal, že zmrazenie ťažby „nie je jediným riešením“, ale odmietol sa vyjadriť podrobnejšie.

Cena ropy na vyjadrenia Ruska a Saudskej Arábie reagovala rastom. Ľahká americká ropa v rámci elektronického obchodovania na newyorskej komoditnej burze zdražela o 99 centov, čiže o 2,2 percenta na 45,43 USD za barel.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?