Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
5. septembra 2016 16:41 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Rusi a Arabi stabilizujú ťažbu ropy

Ruský minister energetiky Alexander Novak, ktorý sa stretol so svojim saudskoarabským partnerom Khalid al-Falihom, uviedol, že k spoločným krokom s cieľom stabilizovať trh s ropou by mohlo patriť aj zmrazenie produkcie.

Rusko a Saudská Arábia, čiže dvaja najväčší producenti ropy na svete, sa dohodli, že budú postupovať spoločne s cieľom stabilizovať globálnu ťažbu ropy. Ruský minister energetiky Alexander Novak a jeho saudskoarabský kolega Khalid al-Falih, ktorí sa v pondelok stretli počas summitu organizácie G20 v Číne, v spoločnom vyhlásení uviedli, že obaja ministri „uznávajú nutnosť obmedziť prílišnú volatilitu na trhu s ropou“. Vyhlásenie, ktoré zverejnila ruská strana, zároveň konštatuje, že ministri sa dohodli na spoločnom postupe „s cieľom stabilizovať trh s ropou“.

Novak a al-Falih uviedli, že v októbri budú predsedať prvej rusko-saudskoarabskej pracovnej skupine pre ropu a plyn. Rusko, ktoré nie je členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), tohto roku podporilo výzvu na zmrazenie ťažby. Vtedajšia snaha však zlyhala pre nesúhlas Iránu, ktorý je členom OPEC-u. Zo spoločného rusko-saudskoarabského vyhlásenia nebolo jasné, čo presne by boli Rusko a Saudská Arábia ochotné urobiť v záujme podpory trhu. Ruský minister sa však zmienil o zmrazení ťažby.

„Sme presvedčení, že trh sa teraz do rovnováhy dostáva príliš dlho, sú to dva roky, a spoločné kroky, o ktorých sme uvažovali v skoršej časti tohto roka, vrátane zmrazenia ťažby, by boli veľkou pomocou,“ citovali ruské tlačové agentúry Novaka. Minister al-Falih po schôdzke novinárom povedal, že zmrazenie ťažby „nie je jediným riešením“, ale odmietol sa vyjadriť podrobnejšie.

Cena ropy na vyjadrenia Ruska a Saudskej Arábie reagovala rastom. Ľahká americká ropa v rámci elektronického obchodovania na newyorskej komoditnej burze zdražela o 99 centov, čiže o 2,2 percenta na 45,43 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies