Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto SITA
19. júna 2015 15:50 PlynAktuality od SITASITA

Rozšírenie Nord Streamu musí byť v súlade so zákonmi EÚ

V súvislosti s dohodou Gazpromu s firmami Shell, E.ON a OMV o vybudovaní ďalších dvoch potrubných trás v rámci plynovodu Nord Stream Európska komisia vyhlásila, že bude dbať o to, aby na trhu nedominoval jeden dodávateľ

Plánované rozšírenie prepravnej kapacity plynovodu Nord Stream (Severný prúd), ktorý dopravuje ruský plyn do Nemecka, musí byť v súlade s legislatívou Európskej únie. Konštatovala to v piatok Európska komisia (EK). Ruská spoločnosť Gazprom vo štvrtok informovala, že sa dohodla s britskou firmou Shell a nemeckou E.ON a rakúskou OMV, ktoré od nej dlhodobo kupujú plyn, na výstavbe dvoch nových potrubných trás plynovodu Nord Stream cez Baltské more do Nemecka.

EK sa k tejto správe prvýkrát vyjadrila v piatok, pričom konštatovala, že bude dbať na dodržiavanie legislatívy EÚ, ktorá nedovoľuje jednému dodávateľovi dominovať na trhu. EK zároveň uviedla, že sa bude naďalej snažiť, aby Ukrajina bola „významnou, spoľahlivou tranzitnou krajinou“. „EK bude starostlivo dbať na prísnu aplikáciu legislatívy EÚ osobitne v oblasti energetiky, vnútorného trhu a konkurencie,“ konštatovala vo vyhlásení.

EK ďalej zopakovala svoj záväzok, že sa bude snažiť diverzifikovať dodávky plynu, vrátane väčšieho využívania skvapalneného zemného plynu (LNG). Kým EÚ sa snaží obmedziť svoju závislosť od ruských energií, Moskva pracuje na diverzifikácii dodávateľských trás. Okrem rozšírenia prepravnej kapacity plynovodu Nord Stream o 55 mld. kubických metrov plynu ročne Gazprom plánuje aj výstavbu plynovodu Turecký prúd, ktorý by mal do Európy cez turecké územie prepravovať 47 mld. kubických metrov plynu ročne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame