Rozpredajú liberáli strategický majetok?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Slovenské elektrárne vodná elektráreň
Čierny Váh – elektráreň a dolná nádrž. seas.sk

Ministerstvo hospodárstva je presvedčené, že práve privatizácia Slovenských elektrární spred trinástich rokov má za následok problémy s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Článok aktualizovaný o reakciu poslanca za SaS Karola Galeka.

V súčasnosti najsilnejšia opozičná strana SaS sa podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) chystá v prípade jej pôsobenia v novej vláde škandalóznym spôsobom rozpredať štátny strategický majetok. Ministerstvo je presvedčené, že práve privatizácia Slovenských elektrární spred trinástich rokov počas vlády Mikuláša Dzurindu má za následok problémy s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

„Za dostavbu nesie plnú zodpovednosť súkromný vlastník s manažérskymi právomocami, a nie štát ako menšinový akcionár. Je to dôsledok zbabranej a nevýhodnej privatizácie počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu, v ktorej chce pokračovať aj SaS, ak bude vo vláde. SaS škandalózne a úplne otvorene odkázala verejnosti, že plánuje rozpredať do súkromných rúk podiel štátu v spoločnosti, ktorá prevádzkuje jadrové a vodné elektrárne a je kľúčová pre energetickú bezpečnosť krajiny,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Podľa tímlidra strany SaS pre energetiku Karola Galeka, po vládach pod vedením strany Smer-SD Slovákom ako majetok ostanú už iba dlhy a tunely. „Ako aj samotné ministerstvo hospodárstva upozornilo, Slovensko je v Slovenských elektrárňach iba menšinový vlastník s 34-percentným podielom. Jediné, čo nám elektrárne za trinásť rokov priniesli, boli iba problémy, spory s talianskym akcionárom a výdavky. Za celý ten čas nám z tejto spoločnosti nebol vyplatený ani cent z podielu na zisku, keďže so súhlasom Roberta Fica z roku 2006 bol celý zisk používaný na dostavbu Mochoviec. Dostavbu, ktorú si Fico vydupal pod hrozbou zoštátnenia,“ reagoval pre agentúru SITA Galek.

V súčasnosti je podľa neho majetok Slovenských elektrární kompletne založený a pokiaľ nastane ďalšie zaváhanie pri dostavbe a spúšťaní tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce, veritelia si uplatnia svoje práva a Slovensko o svoj podiel buď definitívne príde, alebo si ho bude musieť späť draho vykúpiť. „Z tohto pohľadu teda Slovenské elektrárne de facto Robert Fico a jeho vlády už dávno doprivatizovali, avšak bez akéhokoľvek úžitku pre Slovákov. Pokiaľ dnes chce ministerstvo hospodárstva upozorňovať na bod z volebného programu strany SaS, ktorý má na rozdiel od nekonečného tunelovania majetku Slovenských elektrární priniesť prospech a financie pre všetkých Slovákov, môžeme im za túto publicitu iba poďakovať,“ uzavrel Galek. Dodal, že Slovenské elektrárne ako výrobca elektriny pôsobiaci na voľnom trhu spolu s ďalšími výrobcami nemajú žiaden monopol ani výhradné postavenie a tak označenie ich majetku za strategické z tohto dôvodu nijako neobstojí.

Predseda SaS Richard Sulík je presvedčený, že štát by mal predať svoj podiel v Slovenských elektrárňach. Štát by sa tak zbavil ťarchy v podobe stále nedostavaných dvoch jadrových blokov v Mochovciach. „Budeme za doprivatizáciu Slovenských elektrární. Štát je zlý vlastník,“ povedal v pondelok Sulík.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSaS Sloboda a SolidaritaSE Slovenské elektrárne