Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne vodná elektráreň
Čierny Váh – elektráreň a dolná nádrž. seas.sk
9. apríla 2019 11:39 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Rozpredajú liberáli strategický majetok?

Ministerstvo hospodárstva je presvedčené, že práve privatizácia Slovenských elektrární spred trinástich rokov má za následok problémy s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Článok aktualizovaný o reakciu poslanca za SaS Karola Galeka.

V súčasnosti najsilnejšia opozičná strana SaS sa podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) chystá v prípade jej pôsobenia v novej vláde škandalóznym spôsobom rozpredať štátny strategický majetok. Ministerstvo je presvedčené, že práve privatizácia Slovenských elektrární spred trinástich rokov počas vlády Mikuláša Dzurindu má za následok problémy s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

„Za dostavbu nesie plnú zodpovednosť súkromný vlastník s manažérskymi právomocami, a nie štát ako menšinový akcionár. Je to dôsledok zbabranej a nevýhodnej privatizácie počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu, v ktorej chce pokračovať aj SaS, ak bude vo vláde. SaS škandalózne a úplne otvorene odkázala verejnosti, že plánuje rozpredať do súkromných rúk podiel štátu v spoločnosti, ktorá prevádzkuje jadrové a vodné elektrárne a je kľúčová pre energetickú bezpečnosť krajiny,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Podľa tímlidra strany SaS pre energetiku Karola Galeka, po vládach pod vedením strany Smer-SD Slovákom ako majetok ostanú už iba dlhy a tunely. „Ako aj samotné ministerstvo hospodárstva upozornilo, Slovensko je v Slovenských elektrárňach iba menšinový vlastník s 34-percentným podielom. Jediné, čo nám elektrárne za trinásť rokov priniesli, boli iba problémy, spory s talianskym akcionárom a výdavky. Za celý ten čas nám z tejto spoločnosti nebol vyplatený ani cent z podielu na zisku, keďže so súhlasom Roberta Fica z roku 2006 bol celý zisk používaný na dostavbu Mochoviec. Dostavbu, ktorú si Fico vydupal pod hrozbou zoštátnenia,“ reagoval pre agentúru SITA Galek.

V súčasnosti je podľa neho majetok Slovenských elektrární kompletne založený a pokiaľ nastane ďalšie zaváhanie pri dostavbe a spúšťaní tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce, veritelia si uplatnia svoje práva a Slovensko o svoj podiel buď definitívne príde, alebo si ho bude musieť späť draho vykúpiť. „Z tohto pohľadu teda Slovenské elektrárne de facto Robert Fico a jeho vlády už dávno doprivatizovali, avšak bez akéhokoľvek úžitku pre Slovákov. Pokiaľ dnes chce ministerstvo hospodárstva upozorňovať na bod z volebného programu strany SaS, ktorý má na rozdiel od nekonečného tunelovania majetku Slovenských elektrární priniesť prospech a financie pre všetkých Slovákov, môžeme im za túto publicitu iba poďakovať,“ uzavrel Galek. Dodal, že Slovenské elektrárne ako výrobca elektriny pôsobiaci na voľnom trhu spolu s ďalšími výrobcami nemajú žiaden monopol ani výhradné postavenie a tak označenie ich majetku za strategické z tohto dôvodu nijako neobstojí.

Predseda SaS Richard Sulík je presvedčený, že štát by mal predať svoj podiel v Slovenských elektrárňach. Štát by sa tak zbavil ťarchy v podobe stále nedostavaných dvoch jadrových blokov v Mochovciach. „Budeme za doprivatizáciu Slovenských elektrární. Štát je zlý vlastník,“ povedal v pondelok Sulík.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame