Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ROZHOVOR: Na projekte nových vedení s Maďarskom sa pracuje

Predseda predstavenstva SEPS, a.s. Miroslav Stejskal
Predseda predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), a.s. Miroslav Stejskal SEPS

Dve nové elektrické vedenia s Maďarskom by mali začať stavať na prelome rokov 2015 a 2016. O tom, kedy by mali byť vedenia postavené a aké výhody nám prinesú sme sa zhovárali s predsedom predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Miroslavom Stejskalom.

V akom štádiu sú v súčasnosti projekty výstavby nových 400-kilovoltových vedení s Maďarskom na trase Gabčíkovo–Gönyu a Rimavská Sobota – Sajóivánka?

Oba projekty sú v štádiu hľadania najvhodnejšieho miesta prechodu štátnej hranice na strane oboch prevádzkovateľov prenosovej sústavy (PPS). Na tento účel bude v dohľadnom čase podpísaná aj zmluva o spolupráci medzi SEPS a maďarským prevádzkovateľom prenosovej sústavy MAVIR.

Kedy by sa malo začať s realizáciou projektov?

Na základe súčasného stavu rozpracovania oboch projektov je predpokladaný termín začatia samotnej výstavby oboch vedení na prelome rokov 2015 a 2016. Presný termín bude možné stanoviť až na základe výsledkov spolupráce s MAVIR.

Koľko investícií si projekty vyžiadajú zo strany SEPS a koľko zo strany maďarského prevádzkovateľa sústavy?

Ide o informáciu, ktorú naša spoločnosť považuje za citlivú, pretože zverejnenie takéhoto údaja môže ovplyvniť proces verejného obstarávania realizácie stavby. Rádovo však ide o sumu v desiatkach miliónov eur ako na území Slovenska, tak s veľkou pravdepodobnosťou i na území Maďarska.

Bude to SEPS hradiť len zo svojich zdrojov?

SEPS predpokladá podanie žiadosti o finančný príspevok z Európskej únie (grant) na štúdie (na projektovú a inžiniersku činnosť) s využitím tzv. „Nástroja na prepájanie Európy“ (Connection Europe Facility). Predpokladáme, že realizácia oboch projektov na území Slovenska bude hradená z finančných prostriedkov SEPS.

Kedy by mali byt hotové nové vedenia? Hovorilo sa o roku 2016. Je tento termín ešte reálny?

Na základe doterajších rokovaní s maďarským prevádzkovateľom prenosovej sústavy je odhadovaný termín posunutý na rok 2018.

Aké výhody prinesú pre Slovensko nové vedenia s Maďarskom?

Pre Slovensko výstavba nových cezhraničných vedení Gabčíkovo – Gönyu a Rimavská Sobota – Sajóivánka znamená hlavne odstránenie úzkeho miesta na cezhraničnom profile Slovensko – Maďarsko, ktoré sa vyskytuje vo viacerých hodinách roku, čo bude súčasne znamenať aj zvýšenie prevádzkovej bezpečnosti a spoľahlivosti elektrizačnej sústavy Slovenska ako celku. Realizácia projektov má okrem iného aj celoeurópsky význam, a to najmä z pohľadu podpory integrácie európskeho trhu s elektrinou a spoľahlivosti dodávok elektriny.

Plánujete v súčasnosti aj iné projekty výstavby nových vedení s okolitými krajinami?

Okrem spomínaných vedení Gabčíkovo – Gönyu a Rimavská Sobota – Sajóivánka SEPS v súčasnosti neplánuje v období rokov 2014 až 2023 výstavbu žiadnych iných cezhraničných vedení.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 10. marca 2014

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...